USTA Texas Section Super Championship Ex
   Latest Results   


  Boys' 12 Singlesback to top   
  F    (1) Ashok Narayana d. (4) Aaron Poliak   6-2; 6-2
  SF    (4) Aaron Poliak d. (2) Shane Vinsant   6-3; 6-1
  SF    (1) Ashok Narayana d. Mitchell Krueger   6-2; 6-1

West Draw:
  F    Billy Pecor d. Harrison Adams   6-2; 6-7(3); 6-2
  SF    Billy Pecor d. Sanjeev Mundluru   6-3; 6-1
  SF    Harrison Adams d. Jeffrey Offerdahl   1-6; 6-0; 6-2

North Draw:
  F    (3) Dane Webb d. Andrew Korinek   6-1; 7-5
  SF    Andrew Korinek d. Chase Curry   6-1; 6-3
  SF    (3) Dane Webb d. Jordan Roach   6-1; 6-0

South Draw:
  F    Jorge Salazar d. Pradeep Attaluri   6-4; 6-0
  SF    Pradeep Attaluri d. David Levin   6-2; 6-3
  SF    Jorge Salazar d. Joshua Izzard   7-6(7); 6-1

Northwest Draw:
  F    Jordan Roach d. Chase Curry   6-2; 6-0

Northeast Draw:
  F    (2) Shane Vinsant d. Mitchell Krueger   6-1; 6-3

Southwest Draw:
  F    Sanjeev Mundluru d. Jeffrey Offerdahl   6-3; 4-6; 6-4

All Boys' 12 Singles Matches
 
  Boys' 12 Singles Qualifyingback to top   
  QF    (2) Pradeep Attaluri d. Eric Weygandt   6-2; 6-3
  QF    (3) David Levin d. Seun Deleawe   6-3; 6-3
  QF    Harrison Adams d. Joe Hill   6-4; 6-0
  QF    (1) Jorge Salazar d. Benjamin Shipowitz   6-1; 6-1

Consolation:
  R1    Sean Rodriguez d. (4) Matt Ford   6-2; 6-1

All Boys' 12 Singles Qualifying Matches
 
  CREDIT B12back to top   
  32    Eric Weygandt d. Credit Match 9   0-0
  32    Benjamin Shipowitz d. Credit Match 8   0-0
  32    Sean Rodriguez d. Credit Match 7   0-0
  32    Joe Hill d. Credit Match 6   0-0
  32    Matt Ford d. Credit Match 5   0-0
  32    Beau Fieldsend d. Credit Match 4   0-0
  32    Seun Deleawe d. Credit Match 13   0-0
  32    Brian Bulger d. Credit Match 12   0-0
  32    Ryan Berg d. Credit Match 11   0-0

All CREDIT B12 Matches
 
  Boys' 14 Singlesback to top   
  F    (2) Conor Biller d. Michael Vutam   6-7(6); 6-3; 6-1
  SF    (2) Conor Biller d. Ben Guthrie   6-1; 6-1
  SF    Michael Vutam d. Daniel Whitehead   6-3; 6-3

West Draw:
  F    (1) Jantzen Witte d. Max Stevens   6-4; 6-4
  SF    Max Stevens d. (4) Thomas Wilson   6-4; 6-2
  SF    (1) Jantzen Witte d. Bryan Welnetz   7-5; 6-2

North Draw:
  F    Harry Fowler d. Benjamin Chen   6-4; 6-4
  SF    Benjamin Chen d. Eddie Konrad   6-0; 6-1
  SF    Harry Fowler d. (3) Isamu Tachibana   6-2; 6-7(3); 6-1

South Draw:
  F    Brandon Underwood d. Alberto Bautista   2-6; 6-3; 6-2
  SF    Alberto Bautista d. Zack Johnson   2-6; 7-5; 6-1
  SF    Brandon Underwood d. Alex Hilliard   WoJ

Northwest Draw:
  F    (3) Isamu Tachibana d. Eddie Konrad   6-3; 6-1

Northeast Draw:
  F    Ben Guthrie d. Daniel Whitehead   7-5; 6-1

Southwest Draw:
  F    Bryan Welnetz d. (4) Thomas Wilson   3-6; 6-2; 6-3

Southeast Draw:
  F    Zack Johnson d. Alex Hilliard   WoJ

All Boys' 14 Singles Matches
 
  Boys' 14 Singles Qualifyingback to top   
  QF    (2) Zack Johnson d. Donald Van Velzer   7-6(3); 3-6; 6-4
  QF    (3) Alberto Bautista d. Joseph Dwyer   6-1; 4-6; 7-5
  QF    Brandon Underwood d. Jake Golman   6-2; 6-1
  QF    (1) Bryan Welnetz d. Tim Kuo   6-1; 0-6; 6-2

Consolation:
  R1    Samuel Barnes d. Alex Van Velzer   1-6; 6-3; 6-3
  R1    John Kim d. Adrien Delvaux   6-3; 6-3
  R1    (4) Will Oliver d. Bryan Leib   6-4; 6-1
  R1    Christopher Bell d. Nicholas Caledonia   7-5; 6-3

All Boys' 14 Singles Qualifying Matches
 
  CREDIT B14back to top   
  32    Donald Van Velzer d. Credit Match 9   0-0
  32    Alex Van Velzer d. Credit Match 8   0-0
  32    Will Oliver d. Credit Match 7   0-0
  32    Bryan Leib d. Credit Match 6   0-0
  32    Tim Kuo d. Credit Match 5   0-0
  32    John Kim d. Credit Match 4   0-0
  32    Jake Golman d. Credit Match 3   0-0
  32    Joseph Dwyer d. Credit Match 2   0-0
  32    Adrien Delvaux d. Credit Match 13   0-0
  32    Nicholas Caledonia d. Credit Match 12   0-0
  32    Christopher Bell d. Credit Match 11   0-0
  32    Samuel Barnes d. Credit Match 1   0-0

All CREDIT B14 Matches
 
  Boys' 16 Singlesback to top   
  F    Kayvon Karimi d. (1) Daniel Hwang   3-6; 6-3; 7-5
  SF    Kayvon Karimi d. Alexander Sanborn   6-4; 6-2
  SF    (1) Daniel Hwang d. (4) Christopher Price   6-7(4); 6-1; 6-2

West Draw:
  F    Calon Alpar d. Casey Powers   6-3; 6-3
  SF    Casey Powers d. Ty Lunn   6-4; 6-3
  SF    Calon Alpar d. P.J Hendrie   7-5; 6-2

North Draw:
  F    (3) Jack Seider d. Akharis Sa-Ardphanchai   6-0; 6-2
  SF    (3) Jack Seider d. David Lue   7-6(6); 6-3
  SF    Akharis Sa-Ardphanchai d. Joshua Zavala   4-6; 7-5; 6-4

South Draw:
  F    Christopher Lee d. Alex Blackington   WoE
  SF    Alex Blackington d. (2) Alexei Chijoff-Evans   WoI
  SF    Christopher Lee d. Jordan Rux   6-2; 6-1

Northwest Draw:
  F    David Lue d. Joshua Zavala   WoJ

Northeast Draw:
  F    (4) Christopher Price d. Alexander Sanborn   6-1; 6-1

Southwest Draw:
  F    Ty Lunn d. P.J Hendrie   7-5; 7-5

Southeast Draw:
  F    Jordan Rux d. (2) Alexei Chijoff-Evans   WoI

All Boys' 16 Singles Matches
 
  Boys' 16 Singles Qualifyingback to top   
  QF    David Lue d. Will Beuttenmuller   6-7(7); 6-3; 6-0
  QF    Christopher Lee d. Brett Powers   6-4; 6-3
  QF    Akharis Sa-Ardphanchai d. Stuart Keplar   6-4; 6-3
  QF    (1) Kayvon Karimi d. Nick Plum   6-2; 1-6; 6-0

Consolation:
  R1    (2) Colin Russell d. Nick Roberts   6-2; 6-1
  R1    (3) Russell Brockett d. Samuel Guthrie   6-3; 6-3
  R1    Christopher Huynh d. (4) Andrew Frye   6-1 RQ
  R1    Andy Erickson d. Andrew Dobbs   6-0; 6-0

All Boys' 16 Singles Qualifying Matches
 
  CREDIT B16back to top   
  32    Colin Russell d. Credit Match 9   0-0
  32    Nick Roberts d. Credit Match 8   0-0
  32    Brett Powers d. Credit Match 7   0-0
  32    Nick Plum d. Credit Match 6   0-0
  32    Stuart Keplar d. Credit Match 5   0-0
  32    Christopher Huynh d. Credit Match 4   0-0
  32    Samuel Guthrie d. Credit Match 3   0-0
  32    Andrew Frye d. Credit Match 2   0-0
  32    Andy Erickson d. Credit Match 13   0-0
  32    Andrew Dobbs d. Credit Match 12   0-0
  32    Russell Brockett d. Credit Match 11   0-0
  32    Will Beuttenmuller d. Credit Match 1   0-0

All CREDIT B16 Matches
 
  Boys' 18 Singlesback to top   
  F    (3) Sasha Ermakov d. Rook Schellenberg   4-6; 6-4; 6-2
  SF    Rook Schellenberg d. (2) Conor Pollock   7-6(5); 5-7; 6-3
  SF    (3) Sasha Ermakov d. (1) Chong Wang   2-2 RJ

West Draw:
  F    (4) Evan Bridges d. Alexander Kharkevitch   6-4; 6-4
  SF    (4) Evan Bridges d. Aaron Carpenter   6-3; 6-1
  SF    Alexander Kharkevitch d. Benjamin Wiener   6-7(5); 6-4; 6-0

North Draw:
  F    Matthew Brewer d. Hunter Mills   6-2; 6-2
  SF    Hunter Mills d. Jon Wiegand   6-2; 7-5
  SF    Matthew Brewer d. Stephen Shields   6-2; 7-6(6)

South Draw:
  F    Evan Hays d. Erhart Asaad   7-6(5); 2-6; 6-2
  SF    Evan Hays d. Eric Olson   6-2; 6-4
  SF    Erhart Asaad d. Ryan Hudson   6-2; 6-2

Northwest Draw:
  F    Jon Wiegand d. Stephen Shields   6-3; 6-2

Northeast Draw:
  F    (2) Conor Pollock d. (1) Chong Wang   2-2 RJ

Southwest Draw:
  F    Benjamin Wiener d. Aaron Carpenter   6-3; 6-2

Southeast Draw:
  F    Ryan Hudson d. Eric Olson   7-5; 6-2

All Boys' 18 Singles Matches
 
  Boys' 18 Singles Qualifyingback to top   
  QF    Eric Olson d. (2) Aaron McDougall   6-4; 6-0
  QF    (4) Evan Hays d. John Arvesen   6-3; 6-1
  QF    Stephen Shields d. Robert Bruner   7-6(2); 6-2
  QF    (1) Jon Wiegand d. Trevis Bowman   6-2; 6-0

Consolation:
  R1    A. Nouri d. Jeff Seevers   6-0; 6-4
  R1    Luke Hawk d. Caleb Carter   6-2; 6-0
  R1    Dustin Phillips d. (3) Adham El- Effendi   6-2; 7-5
  R1    Brian Maher d. Michael Henthorn   3-6; 6-1; 7-5

All Boys' 18 Singles Qualifying Matches
 
  CREDIT G12back to top   
  32    Mariam Zein d. Credit Match 9   0-0
  32    Auvi Tran d. Credit Match 8   0-0
  32    Annat Rabinovich d. Credit Match 7   0-0
  32    Cate Prejean d. Credit Match 6   0-0
  32    Sade Oba d. Credit Match 5   0-0
  32    Janie Nowland d. Credit Match 4   0-0
  32    Abby Lewis d. Credit Match 3   0-0
  32    Chelsea Horan d. Credit Match 2   0-0
  32    Cecilia Hernandez d. Credit Match 12   0-0
  32    Alyssa Caffey d. Credit Match 11   0-0
  32    Idia Amen d. Credit Match 1   0-0

All CREDIT G12 Matches
 
  Girls' 12 Singlesback to top   
  F    (1) Casey Johnson d. Blair Shankle   7-6(4); 6-4
  SF    Blair Shankle d. (2) Micah Hermsdorf   6-2; 6-2
  SF    (1) Casey Johnson d. (3) Elizabeth Begley   6-2; 6-4

West Draw:
  F    Mia Lancaster d. Samantha Adams   7-6; 6-3
  SF    Samantha Adams d. Mia Matuszak   6-3; 6-0
  SF    Mia Lancaster d. Chansonique Rutherford   6-1; 6-1

North Draw:
  F    Emily Pietruszynski d. Megan Horter   6-1; 6-0
  SF    Emily Pietruszynski d. (4) Hideko Tachibana   6-4; 6-1
  SF    Megan Horter d. Christine Kharkevitch   6-0; 6-3

South Draw:
  F    Nicole Long d. Isabelle Rodriguez   6-4; 7-6(4))
  SF    Isabelle Rodriguez d. Sarah Broach   6-14; 4-6; 7-6
  SF    Nicole Long d. Teal Vosburgh   6-3; 6-3

Northwest Draw:
  F    (4) Hideko Tachibana d. Christine Kharkevitch   6-0; 6-2

Northeast Draw:
  F    (3) Elizabeth Begley d. (2) Micah Hermsdorf   6-1; 7-5

Southwest Draw:
  F    Chansonique Rutherford d. Mia Matuszak   6-3; 6-3

Southeast Draw:
  F    Teal Vosburgh d. Sarah Broach   7-5; 6-1

All Girls' 12 Singles Matches
 
  Girls' 12 Singles Qualifyingback to top   
  QF    (2) Samantha Adams d. Abby Lewis   7-5; 6-0
  QF    Nicole Long d. (3) Chelsea Horan   7-5; 6-2
  QF    Teal Vosburgh d. Janie Nowland   6-2; 6-1
  QF    (1) Mia Matuszak d. Alyssa Caffey   6-4; 6-1

Consolation:
  R1    Annat Rabinovich d. Cate Prejean   6-2; 7-5
  R1    Idia Amen d. Auvi Tran   6-2; 6-3
  R1    (4) Mariam Zein d. Cecilia Hernandez   6-4; 6-2

All Girls' 12 Singles Qualifying Matches
 
  CREDIT G14back to top   
  32    Lucy Wu d. Credit Match 9   0-0
  32    Audrey Weygandt d. Credit Match 8   0-0
  32    Katherine Stuckman d. Credit Match 7   0-0
  32    Taylor Schreimann d. Credit Match 6   0-0
  32    Christiana Renfro d. Credit Match 5   0-0
  32    Lauren Nielsen d. Credit Match 4   0-0
  32    Natalie Mufarrige d. Credit Match 3   0-0
  32    Abigail Hogan d. Credit Match 2   0-0
  32    Liza Hagerman d. Credit Match 13   0-0
  32    Stephanie Do d. Credit Match 12   0-0
  32    Amanda DiCarlo d. Credit Match 11   0-0
  32    Kirby Atkinson d. Credit Match 1   0-0

All CREDIT G14 Matches
 
  Girls' 14 Singlesback to top   
  F    (1) Jessica Alexander d. Brett Ellen Keeler   6-0; 6-4
  SF    Brett Ellen Keeler d. (4) Kourtney Howell   6-2
  SF    (1) Jessica Alexander d. Hilary Toole   6-1; 6-2

West Draw:
  F    Makenzie Doran d. Taylor Vick   6-4; 6-2
  SF    Taylor Vick d. Leonora Slatnick   6-1; 6-4
  SF    Makenzie Doran d. (3) Millie Nichols   6-1; 6-4

North Draw:
  F    (2) Rosalia Alda d. Lauren Santacroce   6-0; 6-0
  SF    (2) Rosalia Alda d. Maya Zein   6-3; 6-1
  SF    Lauren Santacroce d. Dionicia Akina   6-7(5); 6-3; 6-3

South Draw:
  F    Anik Cepeda d. Natalie Leitch   6-4; 4-6; 6-2
  SF    Anik Cepeda d. Laurie Davis   6-2; 6-2
  SF    Natalie Leitch d. Audrey Wang   6-0; 6-2

Northwest Draw:
  F    Maya Zein d. Dionicia Akina   6-2; 6-2

Northeast Draw:
  F    Hilary Toole d. (4) Kourtney Howell   2-6; 6-3; 6-2

Southwest Draw:
  F    (3) Millie Nichols d. Leonora Slatnick   6-3; 6-0

Southeast Draw:
  F    Audrey Wang d. Laurie Davis   6-2; 6-3

All Girls' 14 Singles Matches
 
  Girls' 14 Singles Qualifyingback to top   
  QF    Maya Zein d. (1) Lucy Wu   6-3; 6-2
  QF    (3) Audrey Wang d. Christiana Renfro   6-2; 6-1
  QF    Anik Cepeda d. Amanda DiCarlo   6-3; 7-6(1)
  QF    (2) Lauren Santacroce d. Abigail Hogan   6-3; 6-1

Consolation:
  R1    Audrey Weygandt d. Katherine Stuckman   6-0; 6-0
  R1    Kirby Atkinson d. Natalie Mufarrige   7-5; 6-4
  R1    Stephanie Do d. (4) Taylor Schreimann   DN
  R1    Liza Hagerman d. Lauren Nielsen   6-1; 6-1

All Girls' 14 Singles Qualifying Matches
 
  CREDIT G16back to top   
  32    Amy Zhang d. Credit Match 9   0-0
  32    Megan Toole d. Credit Match 8   0-0
  32    Carolyn Simmons d. Credit Match 7   0-0
  32    Krista Melish d. Credit Match 6   0-0
  32    Jacqueline Mabatah d. Credit Match 5   0-0
  32    Peta Lancaster d. Credit Match 4   0-0
  32    Alex Jones d. Credit Match 3   6-0
  32    Elizabeth Jacobi d. Credit Match 2   0-0
  32    Annie Hang d. Credit Match 13   0-0
  32    Annabel Fowler d. Credit Match 12   0-0
  32    Jolee Cook d. Credit Match 11   0-0
  32    Christina Amo d. Credit Match 1   0-0

All CREDIT G16 Matches
 
  Girls' 16 Singlesback to top   
  F    (1) Kristen Rafael d. Paloma Escobedo   7-5; 6-0
  SF    Paloma Escobedo d. Katelyn McKenzie   6-1; 7-5
  SF    (1) Kristen Rafael d. (4) Jessica Wente   6-4; 6-4

West Draw:
  F    (2) Hillary Davis d. Stephanie Davidson   6-3; 6-1
  SF    (2) Hillary Davis d. (3) Simone Templeton   WoI
  SF    Stephanie Davidson d. Georgiana Smyser   6-4; 6-0

North Draw:
  F    Tara Eckel d. Melissa Holzinger   6-2; 7-5
  SF    Melissa Holzinger d. Abby Liu   6-1; 6-1
  SF    Tara Eckel d. Anastasia Zavgorodni   6-2; 6-2

South Draw:
  F    Katie O'Riley d. Carolyn Simmons   6-4; 6-1
  SF    Carolyn Simmons d. Rachel Knight   6-1; 7-6(3))
  SF    Katie O'Riley d. Elizabeth Warnack   6-3; 6-2

Northwest Draw:
  F    Anastasia Zavgorodni d. Abby Liu   6-4; 7-5

Northeast Draw:
  F    (4) Jessica Wente d. Katelyn McKenzie   6-2; 6-7(3); 6-3

Southwest Draw:
  F    Georgiana Smyser d. (3) Simone Templeton   RI

Southeast Draw:
  F    Elizabeth Warnack d. Rachel Knight   6-1; 6-2

All Girls' 16 Singles Matches
 
  Girls' 16 Singles Qualiyfyingback to top   
  QF    (2) Tara Eckel d. Christina Amo   6-4; 6-1
  QF    Melissa Holzinger d. Annie Hang   6-1; 2-6; 6-1
  QF    (3) Anastasia Zavgorodni d. Carolyn Simmons   6-4; 2-6; 6-1
  QF    Abby Liu d. Krista Melish   6-2; 6-1

Consolation:
  R1    Megan Toole d. Jacqueline Mabatah   7-5
  R1    Jolee Cook d. (4) Peta Lancaster   2-6; 7-5; 6-4
  R1    Amy Zhang d. Elizabeth Jacobi   6-2; 6-2
  R1    (1) Annabel Fowler d. Alex Jones   6-4; 7-5

All Girls' 16 Singles Qualiyfying Matches
 
  CREDIT G18back to top   
  32    Melissa West d. Credit Match 9   0-0
  32    Lauren Trapani d. Credit Match 8   0-0
  32    Eva Silvester d. Credit Match 7   0-0
  32    Kate Robinson d. Credit Match 6   0-0
  32    Kristen Reid d. Credit Match 5   0-0
  32    Ashley Longoria d. Credit Match 4   0-0
  32    Rebecca Lange d. Credit Match 3   0-0
  32    Elizabeth Korinek d. Credit Match 2   0-0
  32    Brooke Jones d. Credit Match 13   0-0
  32    Katy Gooden d. Credit Match 12   0-0
  32    Ashley Ellis d. Credit Match 11   0-0
  32    Lainy Chafitz d. Credit Match 1   0-0

All CREDIT G18 Matches
 
  Girls' 18 Singlesback to top   
  F    (3) Megan Alexander d. (1) Sarah Lancaster   6-3; 7-6(4)
  SF    (3) Megan Alexander d. (2) Lauren Lui   6-3; 6-1
  SF    (1) Sarah Lancaster d. Sanaz Marand   6-1; 6-3

West Draw:
  F    Isamarie Perez d. Lisa Solomon   3-6; 7-5; 7-6(3)
  SF    Lisa Solomon d. Valerie Chacon   6-4; 5-7; 6-3
  SF    Isamarie Perez d. Amy Bedell   6-4; 6-2

North Draw:
  F    Ashley Weinhold d. Pavithra Francis   6-2; 6-3
  SF    Ashley Weinhold d. Lilian Nguyen   6-0; 6-2
  SF    Pavithra Francis d. (4) Elizabeth Wood   WE

South Draw:
  F    Jessica Shurtz d. Julie Voss   7-6(4); 6-4
  SF    Jessica Shurtz d. Rachel Wilhelm   6-4; 6-2
  SF    Julie Voss d. Ashley Page   6-2; 6-3

Northwest Draw:
  F    Lilian Nguyen d. (4) Elizabeth Wood   WoE

Northeast Draw:
  F    Sanaz Marand d. (2) Lauren Lui   6-3; 6-1

Southwest Draw:
  F    Amy Bedell d. Valerie Chacon   6-4; 2-6; 6-4

Southeast Draw:
  F    Rachel Wilhelm d. Ashley Page   6-2; 6-0

All Girls' 18 Singles Matches
 
  Girls' 18 Singles Qualifyingback to top   
  QF    Amy Bedell d. Lainy Chafitz   6-3; 7-6(4)
  QF    Isamarie Perez d. (4) Kristen Reid   6-4; 6-2
  QF    (3) Jessica Shurtz d. Elizabeth Korinek   6-2; 2-6; 6-4
  QF    (1) Rachel Wilhelm d. Ashley Ellis   5-7; 7-5; 6-2

Consolation:
  R1    (2) Brooke Jones d. Eva Silvester   6-3; 6-0
  R1    Rebecca Lange d. Kate Robinson   6-3; 6-1
  R1    Ashley Longoria d. Lauren Trapani   6-4; 6-3
  R1    Katy Gooden d. Melissa West   6-3; 4-6; 7-5

All Girls' 18 Singles Qualifying Matches
 

Round Legend

  F = Finals QQ = Quarterfinal Qualifier
  PL = Playoff R5 = Round 5
  SF = Semifinals 5Q = Round 5 Qualifier
  QF = Quarterfinals R4 = Round 4
  16 = Round of 16 4Q = Round 4 Qualifier
  32 = Round of 32 R3 = Round 3
  64 = Round of 64 3Q = Round 3 Qualifier
  128 = Round of 128 R2 = Round 2
  256 = Round of 256 R1 = Round 1



Information last updated on September 13, 2004 at 1:19 PM
Contact Julie Wrege with any corrections

Home | Contact | Privacy Policy | Terms of Use

© 2003 Tennis Technologies, Inc.
All rights reserved.

Design by x3creative