USTA Southwest Jr. Closed L3
   Latest Results   


  Boys' 10 Singles Goldback to top   
  F    Harsh Parikh d. (1) Maximo Lawlor   6-0; 6-3
  PL    Jordan Aldor d. Christopher Gleason   6-3; 6-4
  SF    Harsh Parikh d. Jordan Aldor   6-0; 6-1
  SF    (1) Maximo Lawlor d. Christopher Gleason   6-3; 6-4

Consolation:
  F    (2) Sebastian Herrera d. Ethan Katz   6-2; 6-4
  SF    (2) Sebastian Herrera d. (4) Abraham Yohannes   6-0; 6-3
  SF    Ethan Katz d. Andre Schreiber   6-3; 6-0

All Boys' 10 Singles Gold Matches
 
  Boys' 12 Singles Goldback to top   
  F    (1) Nathan Ponwith d. (2) Yash Parikh   6-3; 4-6; 6-1
  PL    (5) Michael Lee d. (4) Warren Fulgenzi   6-3; 6-3
  SF    (2) Yash Parikh d. (5) Michael Lee   6-0; 6-2
  SF    (1) Nathan Ponwith d. (4) Warren Fulgenzi   6-0; 6-3

Consolation:
  F    (3) Stefan Koester d. Daniel Hollands   6-2; 6-2
  SF    (3) Stefan Koester d. Jeremy Auh   6-3; 6-1
  SF    Daniel Hollands d. (5) Nathan Niemiec   6-1; 6-2

All Boys' 12 Singles Gold Matches
 
  Boys' 12 Singles Silverback to top   
  F    (2) Eli Wiener d. Cole Stofflet   6-2; 6-1
  PL    Noah Baker d. Hussein Elalami   6-7; 6-3; 10-4
  SF    (2) Eli Wiener d. Noah Baker   7-5; 6-4
  SF    Cole Stofflet d. Hussein Elalami   6-1; 6-1

Consolation:
  F    Henry Collis d. (4) David Atkin   6-3; 7-6
  SF    (4) David Atkin d. (1) Jack Apodaca   6-2; 7-6
  SF    Henry Collis d. Justin Bloss   6-4; 1-1Ret (ad)

All Boys' 12 Singles Silver Matches
 
  Boys' 14 Singles Goldback to top   
  F    (2) Robert Seby d. (1) Augustus Ge   6-2; 6-4
  PL    (3) Gregory Anderson d. (4) Emanuel Llamas   7-5; 7-5
  SF    (2) Robert Seby d. (3) Gregory Anderson   6-1; 6-4
  SF    (1) Augustus Ge d. (4) Emanuel Llamas   6-2; 6-3

Consolation:
  F    Max Schell d. (5) Derrick Cunningham   1-6; 6-3; 6-0
  SF    (5) Derrick Cunningham d. Sean Leeper   6-4; 6-2
  SF    Max Schell d. (5) James Ponwith   6-2; 7-5

All Boys' 14 Singles Gold Matches
 
  Boys' 16 Singles Goldback to top   
  F    (1) Nicolas Montoya d. (2) Alex Lawson   3-6; 6-4; 7-5
  PL    (3) Nolan Bauer d. (5) Hunter Johnson   2-6; 6-1; 6-3
  SF    (2) Alex Lawson d. (5) Hunter Johnson   6-4; 7-6
  SF    (1) Nicolas Montoya d. (3) Nolan Bauer   6-0; 6-4

Consolation:
  F    (4) Dominic Patrick d. Jason Jaruvang   6-2; 6-1
  SF    (4) Dominic Patrick d. Bryan Cunningham   6-1; 6-1
  SF    Jason Jaruvang d. (5) Jacob Hedderig   6-3; 6-7; 6-2

All Boys' 16 Singles Gold Matches
 
  Boys' 16 Singles Silverback to top   
  F    (1) Shepard Moore d. (3) Steven Uribe   6-2; 3-6; 6-2
  PL    (4) Ian Smith d. Arthur Burciaga   6-2; 6-4
  SF    (3) Steven Uribe d. Arthur Burciaga   6-2; 6-1
  SF    (1) Shepard Moore d. (4) Ian Smith   3-6; 6-4; 6-1

Consolation:
  F    Ryan Maki d. Geoffrey Gruet   7-5; 5-0Ret (quit)
  SF    Ryan Maki d. Jose Gonzalez   6-0; 6-3
  SF    Geoffrey Gruet d. Achyut Warrier   6-3; 6-3

All Boys' 16 Singles Silver Matches
 
  Boys' 18 Singles Goldback to top   
  F    (3) Mario Urquidi d. (1) Billy Pecor   2-6; 6-2; 6-1
  PL    (5) Daniel Hyman d. (2) Carlos Bermudez   Def (ad)
  SF    (3) Mario Urquidi d. (2) Carlos Bermudez   7-5; 6-3
  SF    (1) Billy Pecor d. (5) Daniel Hyman   6-2; 6-1

Consolation:
  F    (5) Cameron Tehrani d. A. Stuart   6-3; 6-3
  SF    (5) Cameron Tehrani d. (5) Wade Heerboth   6-1; 6-2
  SF    A. Stuart d. (5) James Carr   7-6; 6-1

All Boys' 18 Singles Gold Matches
 
  Boys' 18 Doublesback to top   
  F    (2) Pecor/Pecor d. Cooper/Heerboth   8-4
  SF    (2) Pecor/Pecor d. (4) Chalmers/Urquidi   8-6
  SF    Cooper/Heerboth d. Bauer/Carr   8-5

All Boys' 18 Doubles Matches
 
  Girls' 10 Singles Goldback to top   
  F    (1) Shailla Alda d. Taylor Johnson   6-1; 6-0
  PL    Grace Koester d. (2) Emily Akin   6-0; 6-2
  SF    Taylor Johnson d. (2) Emily Akin   6-0; 6-2
  SF    (1) Shailla Alda d. Grace Koester   6-0; 6-1

Consolation:
  F    Carmen Corley d. Lauren Fulgenzi   6-2; 6-3
  SF    Carmen Corley d. Madelynn Chavez   6-0; 6-0
  SF    Lauren Fulgenzi d. Jenese Fulgenzi   6-0; 6-0

All Girls' 10 Singles Gold Matches
 
  Girls' 10 Doublesback to top   
  R3    Akin/Alda d. Corley/Corley   8-0
  R3    Fulgenzi/Koester d. Johnson/Lewis   8-6

All Girls' 10 Doubles Matches
 
  Girls' 12 Singles Goldback to top   
  F    (2) Kylie McKenzie d. (1) Delaney Nothaft   6-3; 6-2
  PL    (4) Paris Corley d. Taylor Bridges   6-4; 4-6; 10-8
  SF    (2) Kylie McKenzie d. (4) Paris Corley   6-1; 6-3
  SF    (1) Delaney Nothaft d. Taylor Bridges   6-0; 6-3

Consolation:
  F    (5) Melissa Pick d. (5) Brandelyn Fulgenzi   1-0Ret (inj)
  SF    (5) Brandelyn Fulgenzi d. Chloe Weihs   6-2; 6-0
  SF    (5) Melissa Pick d. (3) Reagan Posorske   6-4; 6-2

All Girls' 12 Singles Gold Matches
 
  Girls' 12 Doublesback to top   
  F    (1) Corley/McKenzie d. (2) Barkdull/Nothaft   8-6
  SF    (2) Barkdull/Nothaft d. Bridges/Weihs   9-7
  SF    (1) Corley/McKenzie d. Fulgenzi/Posorske   8-5

All Girls' 12 Doubles Matches
 
  Girls' 14 Singles Goldback to top   
  F    (1) Madison Clarke d. (5) Savannah Slaysman   7-6; 6-4
  PL    (2) Sara Parker d. (3) Chloe Lee   2-6; 6-2; 7-5
  SF    (5) Savannah Slaysman d. (2) Sara Parker   7-5; 0-6; 7-6
  SF    (1) Madison Clarke d. (3) Chloe Lee   6-3; 6-1

Consolation:
  F    (5) Maddie Pothoff d. (4) Kendra Mahoney   6-1; 6-0
  SF    (4) Kendra Mahoney d. Melissa Kahn   6-2; 0-6; 6-0
  SF    (5) Maddie Pothoff d. (5) Madeline Cunningham   6-0; 6-3

All Girls' 14 Singles Gold Matches
 
  Girls' 16 Singles Goldback to top   
  F    (3) Gabrielle Otero d. (4) Stephanie Hu   7-6; 6-0
  PL    (5) Sara Brown d. (1) Lauren Amos   4-6; 6-2; 6-3
  SF    (3) Gabrielle Otero d. (5) Sara Brown   6-2; 6-1
  SF    (4) Stephanie Hu d. (1) Lauren Amos   7-5; 6-2

Consolation:
  F    (2) Rachana Bhat d. (5) Aleeza Kanner   6-3; 6-1
  SF    (2) Rachana Bhat d. Meghan Lyall   6-3; 6-0
  SF    (5) Aleeza Kanner d. Kristi Lee   6-0; 6-1

All Girls' 16 Singles Gold Matches
 
  Girls' 16 Singles Silverback to top   
  F    Katie Salgado d. (2) Gabrielle Joyce   6-1; 6-4
  PL    Madison Majerle d. (4) Madeline Salazar   6-4; 6-4
  SF    (2) Gabrielle Joyce d. (4) Madeline Salazar   6-0; 6-2
  SF    Katie Salgado d. Madison Majerle   5-7; 7-6; 6-2

Consolation:
  F    (1) Victoria Ryherd d. Cristina Munoz   6-2; 6-2
  SF    (1) Victoria Ryherd d. Shelby Greene   7-5; 6-0
  SF    Cristina Munoz d. Sarah Jallad   6-1; 3-0Ret (inj)

All Girls' 16 Singles Silver Matches
 
  Girls' 18 Singles Goldback to top   
  F    (1) Haley Driver d. (2) Courtney Amos   7-6; 6-2
  PL    (4) Zaina Sufi d. (3) Rita Bermudez   7-5; 6-1
  SF    (2) Courtney Amos d. (4) Zaina Sufi   6-2; 6-4
  SF    (1) Haley Driver d. (3) Rita Bermudez   0-6; 6-3; 6-3

Consolation:
  F    Erica Medlin d. Emily Harris   6-2; 2-6; 7-5
  SF    Emily Harris d. Alehanna Kehr Gomez   6-2; 6-1
  SF    Erica Medlin d. Marissa Baca   6-0; 6-1

All Girls' 18 Singles Gold Matches
 

Round Legend

  F = Finals QQ = Quarterfinal Qualifier
  PL = Playoff R5 = Round 5
  SF = Semifinals 5Q = Round 5 Qualifier
  QF = Quarterfinals R4 = Round 4
  16 = Round of 16 4Q = Round 4 Qualifier
  32 = Round of 32 R3 = Round 3
  64 = Round of 64 3Q = Round 3 Qualifier
  128 = Round of 128 R2 = Round 2
  256 = Round of 256 R1 = Round 1



Information last updated on June 15, 2010 at 4:29 PM
Contact Julie Wrege with any corrections

Home | Contact | Privacy Policy | Terms of Use

© 2003 Tennis Technologies, Inc.
All rights reserved.

Design by x3creative