ITA UNC Summer Circuit '10
   Men's Doubles - Final Rounds   

Winners: M. Hyland & T. Richter
Round of 32
 Will Beck  
 Nobuyoshi Tanaka  
Va. Tech 
Longwood 
 Bye    
 Brian Oldfield  
 Matt Skalak  
Mit 
Mit 
 Peter Contay  
 John Storie  
Sanford, NC 
Austin Peay 
 Ross Armstrong  
 Nicholas Piacente  
Rockville, MD 
Delaware 
 Chase Baker  
 Kyle Baker  
Suwanee, Ga 
Unc, N 
 Zachary Braig  
 Matthew Kincaid  
Hampton Roads, Va. 
Willamsburg, VA 
 Jack Bowling  
 Pierce Hoover  
Usc 
Catawba 
 James Coxe  
 Alan Donald  
Unc 
Wofford 
10   John Schmitt  
 Will Suk  
Ecu 
Raleigh, NC 
11   Jeff Fadool  
 Drake Kane  
NC State 
NC State 
12   Mark Hyland  
 Thomas Richter  
Mary Washington 
Indiana 
13   Graham Duncan  
 Chris Geaslen  
Apex, NC 
Raleigh, NC 
14   Bryan Roberts  
 Jeremy Roueche  
Col. of Charleston 
Unc-G 
15   Paul Burgin  
 Jared Goldstein  
Kenyon 
Kenyon 
16   Peter Curry  
 Michael Janavey  
TK Chappaqua, NY 
TK Cross River, NY, TK 
17   Wesley Barrett  
 Chris Mauch  
Elon 
App. St. 
18   Jacob Braig  
 Philip Mayer  
W&M 
Chapel Hill, NC 
19   Kyle Rosen  
 Ben Walden  
TK Bucknell, TK 
Cortland Manor, NY 
20   Don Carter  
 Kurt Mauro  
Radford 
Temple 
21   Christophe Rosensteel  
 Tim Rosensteel  
 
East Windsor, NJ 
22   Kevin Castellow  
 Ivan Doubogarev  
Va. Tech 
Belarussian St. U. 
23   Christophe Baum  
 Michael Woodson  
Valparaiso 
Valparaiso 
24   Robert Jenkins  
 Sam Weissler  
Hillsborough, NC 
E.Chapel Hill, NC 
25   Evan Goff  
 Will Rollinson  
Mary Washington 
NC State, S 
26   Bye    
27   Ely Khoury  
 Nat Smiley  
Ecu 
Ecu 
28   Christopher Sheehan  
 Henry Walker  
Usc 
Usc 
29   Tim Lozinak  
 Hayden White  
Delaware 
W&L 
30   Will Cooper  
 John Rose  
Armonk, NY (TK) 
Greenwich, CT, TK 
31   Bye    
32   Cody Stauffer MacDowell  
 Jacob Wright  
Elon 
Unc-G 
Round of 16
 Beck - Tanaka  
  
 Contay - Storie  
 9-8(3) 
 Baker - Baker  
 8-5 
 Bowling - Hoover  
 8-3 
 Coxe - Donald  
 8-6 
 Hyland - Richter  
 8-6 
 Roberts - Roueche  
 8-5 
 Burgin - Goldstein  
 8-3 
 Barrett - Mauch  
 8-5 
 Rosen - Walden  
 8-1 
 Rosensteel - Rosensteel  
 8-5 
 Baum - Woodson  
 9-8(2) 
 Goff - Rollinson  
  
 Sheehan - Walker  
 8-6 
 Cooper - Rose  
 Def (ns) 
 MacDowell - Wright  
  
Quarterfinals
 Contay - Storie  
 Wd (inj) 
 Baker - Baker  
 Def (ns) 
 Hyland - Richter  
  
 Burgin - Goldstein  
  
 Barrett - Mauch  
 Def (ns) 
 Baum - Woodson  
  
 Goff - Rollinson  
 Wo (inj) 
 MacDowell - Wright  
  
Semifinals
 Baker - Baker  
  
 Hyland - Richter  
  
 Barrett - Mauch  
  
 MacDowell - Wright  
 8-5 
Finals
 Hyland - Richter  
  
 Hyland - Richter 
 8-4 
 Barrett - Mauch  
  

Main Draw



Choose a section
of the Draw

Home | Contact | Privacy Policy | Terms of Use

© 2003 Tennis Technologies, Inc.
All rights reserved.

Design by x3creative