2011 Eddie Herr International
   Latest Results   


  Mixed 16sback to top   
  F    Limanskaya/Yorsh d. Dang/Rostarchuk   8-3
  SF    Limanskaya/Yorsh d. Lidkovskaya/Merkulov   8-3
  SF    Dang/Rostarchuk d. Gomez S/Rodriguez   Wo (em)

All Mixed 16s Matches
 
  Mixed 18sback to top   
  F    Forchap/Hepp d. De Diego/Herrera   6-2;6-2
  SF    De Diego/Herrera d. Bambridge/Bouchard   Wo (inj)
  SF    Forchap/Hepp d. Seguso/Spivak   9-8(4)

All Mixed 18s Matches
 
  Boys' 12 Main Drawback to top   
  F    (2) Artem Dubrivny d. (1) Alex del Corral   6-2;6-3
  SF    (2) Artem Dubrivny d. (4) Patrick Kypson   6-1;6-1
  SF    (1) Alex del Corral d. (3) Alexei Popyrin   6-2;6-1

All Boys' 12 Main Draw Matches
 
  Boys' 12 Qualifyingback to top   
  16    (16) Santiago (Q) Uribe d. Gabriel Castillo-Sanchez   6-4;6-1
  16    Alejandro Quiros d. (7) Alexander (LL) Vinarov   6-2;6-1
  16    (11) Cole (Q) Bradley d. (6) Ronald Hohmann   6-4;6-4
  16    (12) Adam (Q) Neff d. (5) Alexander (LL) Ryazantsev   6-2;6-0
  16    Ivan (Q) Yatsuk d. (4) Jordi (LL) Redelijk   6-3;6-2
  16    Daniel Moreno d. Parsa (LL) Raissi   6-0;6-0
  16    Sebastian Korda d. Lorenzo Lamo   6-3;6-1
  16    Anuj (Q) Watane d. (15) Morgan (LL) Ihrig   6-4;6-1

All Boys' 12 Qualifying Matches
 
  Boys' 12 Doublesback to top   
  F    Otegui/Ugo Carabelli d. (1) Dubrivny/Popyrin   6-4;6-3
  SF    Otegui/Ugo Carabelli d. Ho/Kozlov   8-4
  SF    (1) Dubrivny/Popyrin d. Kirkov/Rotsaert   8-6

All Boys' 12 Doubles Matches
 
  Boys' 14 Main Drawback to top   
  F    (16) Alejandro Tabilo d. (9) Seongchan Hong   2-6;6-4;6-3
  SF    (9) Seongchan Hong d. (5) Duckhee Lee   13
  SF    (16) Alejandro Tabilo d. Chan Yeong Oh   42

All Boys' 14 Main Draw Matches
 
  Boys' 14 Qualifyingback to top   
  16    (9) Tomislav (Q) Podvinski d. Maxim Jr. Borcuti   6-2;6-4
  16    (14) Tegbir (Q) Hara d. Oscar (LL) Janglin   6-3;6-1
  16    Gabriel (Q) Pilones d. (11) Emil (LL) Reinberg   6-2;6-0
  16    (16) Brian (Q) Tsao d. (5) William (LL) Tutecky   4-6;6-3;6-4
  16    (4) Mark (Q) Epshteyn-Losev d. (13) Francisco (LL) Contreras Stuller   6-0;6-2
  16    (3) Alex (Q) Rybakov d. (10) Charles (LL) Cyrenne   6-0;6-1
  16    Dane (Q) Dunlap d. (2) Jonathan (LL) Deautriell   6-3;5-7;6-2
  16    (1) Evgeny (Q) Tyurnev d. Joel (LL) Link   6-2;6-3

All Boys' 14 Qualifying Matches
 
  Boys' 14 Doublesback to top   
  F    (2) Rublev/Zverev d. (1) Deshmukh/Nagal   1-4
  SF    (2) Rublev/Zverev d. Hannestad/Volfson   9-7
  SF    (1) Deshmukh/Nagal d. (5) Lee/Naoto   8-6

All Boys' 14 Doubles Matches
 
  Boys' 16 Main Drawback to top   
  F    Tommy (WC) Mylnikov d. Andrew (Q) Schafer   7-5;6-2
  SF    Andrew (Q) Schafer d. (9) Jordi Arconada   7-6(3);6-1
  SF    Tommy (WC) Mylnikov d. (15) Andrei Apostol   6-2;6-2

All Boys' 16 Main Draw Matches
 
  Boys' 16 Qualifyingback to top   
  16    (8) Filip (Q) Obucina d. Lucas Guitarrari   6-2;4-6;6-4
  16    Nicolas (Q) Jarry d. Alexandru (LL) Gozun   7-6(5);7-6(1)
  16    (6) Vadym (Q) Kalyuzhnyy d. (15) Graham Ball   6-1;6-1
  16    Pengxuan (Q) Jiang d. Arjun Watane   6-4;6-3
  16    (4) Justin (Q) Butsch d. Woravin (WC) Kumthonkittikul   6-2;4-6;6-4
  16    (3) Ciro (Q) Riccardi d. Zandrix (LL) Acob   6-1;6-0
  16    Bernardo (Q) Sanson d. Julian Saborio   6-4;2-6;6-3
  16    Andrew (Q) Schafer d. (1) Andres (LL) Alfonzo   6-4;6-1

All Boys' 16 Qualifying Matches
 
  Boys' 16 Doublesback to top   
  F    (2) Spirin/Zlobinsky d. (1) Di Feo/Schnur   4-6;6-3;1(7
  SF    (2) Spirin/Zlobinsky d. Chung/Shin   9-8(4)
  SF    (1) Di Feo/Schnur d. (4) Apostol/Ciorcila   8-3

All Boys' 16 Doubles Matches
 
  Boys' 18 Main Drawback to top   
  F    (1) Dominic Thiem d. (6) Patrick Ofner   6-1;6-0
  SF    (6) Patrick Ofner d. (2) Liam Broady   6-2;6-3
  SF    (1) Dominic Thiem d. (4) Mitchell Krueger   6-0;6-2

All Boys' 18 Main Draw Matches
 
  Boys' 18 Qualifyingback to top   
  16    Punn (Q) Bodhidatta d. (11) Jhonahan Gonzalez   6-2;3-6;7-5
  16    (7) Vasco (Q) Mensurado d. Ridley (WC) Seguso   6-4;6-3
  16    (6) Evan (Q) Hoyt d. (12) Siyu Liu   6-3;6-1
  16    Johan (Q) Skattum d. Florin Bogdan Radu   6-2;6-2
  16    (4) Franz (Q) Sydow d. Mohd Merzuki   6-2;5-7;6-4
  16    Fedor (Q) Baev d. You-Xu Shen   7-6(5);6-4
  16    (9) Joseph (Q) Van Dooren d. Weiqiang Zheng   6-4;6-1
  16    John (Q) Richmond d. (1) Krittin (LL) Koaykul   6-2;3-6;6-3

All Boys' 18 Qualifying Matches
 
  Boys' 18 Doublesback to top   
  F    (3) Cagnina/Vanneste d. (4) Broady/Ward-Hibbert   6-4;7-6(5)
  SF    (4) Broady/Ward-Hibbert d. (2) Halebian/Krueger   6-1;6-1
  SF    (3) Cagnina/Vanneste d. (1) Ofner/Thiem   5-7;6-4;1(7)

All Boys' 18 Doubles Matches
 
  Girls' 12 Main Drawback to top   
  F    Dominique Schaefer d. (7) Sofya Zhuk   7-5;7-5
  SF    (7) Sofya Zhuk d. Jaeda Daniel   6-4;6-4
  SF    Dominique Schaefer d. (9) Katherine Sebov   1-6;7-6(2);6-2

All Girls' 12 Main Draw Matches
 
  Girls' 12 Qualifyingback to top   
  16    (8) Maria (Q) Krupenina d. (9) Taylor (LL) Leslie   7-6(8);6-1
  16    (11) Jenna Dean d. (7) Alyssa Mayo   6-3;6-4
  16    (12) Kamilla (Q) Kokeladze d. (6) Alina (LL) Solomakha   3-6;6-3;6-3
  16    (5) Anastacia (Q) Parkin d. (10) Maria (LL) Ryazantseva   6-3;6-0
  16    Amanda (Q) Meyer d. Melanie (LL) Dlugolecki   6-0;6-0
  16    (3) Miranda (Q) Ramirez d. (16) Irina Grishina   6-3  Ret (quit)
  16    Kianah (Q) Motosono d. Yulia (LL) Dryagina   6-1
  16    (13) Kristina (Q) Evloeva d. (1) Stefani (LL) Bedova   7-5;6-3

All Girls' 12 Qualifying Matches
 
  Girls' 12 Doublesback to top   
  F    (4) Bright/Schaefer d. (7) Antropova/Golubovskaya   6-2;6-4
  SF    (7) Antropova/Golubovskaya d. Gevel/Oryshkevych   8-3
  SF    (4) Bright/Schaefer d. (5) Sebov/Zecevic   8-5

All Girls' 12 Doubles Matches
 
  Girls' 14 Main Drawback to top   
  F    Maria Shishkina d. (6) Anhelina Kalinina   6-7(4);7-6(8);6-3
  SF    Maria Shishkina d. (2) Naiktha Bains   6-7(4);25
  SF    (6) Anhelina Kalinina d. (4) Ana Konjuh   22

All Girls' 14 Main Draw Matches
 
  Girls' 14 Qualifyingback to top   
  16    Polina (Q) Pakhomova d. (8) Rachel (LL) Rohrabacher   6-1;6-4
  16    (7) Jenna (Q) Friedel d. Polina (LL) Malykh   6-3;6-2
  16    Montana (Q) Moore d. Brooke (LL) Lashway   3-6;6-2;6-1
  16    Julia (Q) Eshet d. Valerie Quiceno   6-1;5-7;6-4
  16    Natalie (Q) Kitchen d. Raksha Bode   6-0;6-3
  16    Alexa (Q) Bortles d. Vanina (LL) Iordanova   6-3;7-5
  16    Isabella (Q) Krupa d. Daniela Lopez   6-2;6-4
  16    (1) Shilin (Q) Xu d. Jade (LL) Lewis   6-0;6-1

All Girls' 14 Qualifying Matches
 
  Girls' 14 Doublesback to top   
  F    (4) Jorovic/Konjuh d. (8) Horvit/Rohrabacher   6-0;6-1
  SF    (4) Jorovic/Konjuh d. (2) Kalinina/Shymanovich   8-5
  SF    (8) Horvit/Rohrabacher d. (6) Shao/Wei   8-4

All Girls' 14 Doubles Matches
 
  Girls' 16 Main Drawback to top   
  F    Tornado (WC) Black d. Alyssa Smith   6-1;6-2
  SF    Tornado (WC) Black d. Dasha Ivanova   25
  SF    Alyssa Smith d. Caroline Doyle   4-11

All Girls' 16 Main Draw Matches
 
  Girls' 16 Qualifyingback to top   
  16    (8) Jessica (Q) Ho d. Evgenia (LL) Rostarchuk   6-0;6-0
  16    (7) Elizabeth (Q) Profit d. Brenna (LL) Keller   6-1;6-0
  16    (14) Caroline (Q) Turner d. Terri (LL) Fleming   6-1;6-1
  16    Alexa (Q) Anton-Ohlmeyer d. (5) Anna (LL) Koval   7-6(1);7-5
  16    (4) Joulia (Q) Likhanskaia d. Tai (WC) Martin   6-4;6-1
  16    (11) Maia (Q) Magill d. Elena (LL) Muller   6-1;6-0
  16    Yelizaveta (Q) Patenko d. Kristina Hovsepyan   4-1
  16    (1) Cassandra (Q) Vazquez d. Ariana (LL) Rahmanparast   6-1;7-5

All Girls' 16 Qualifying Matches
 
  Girls' 16 Doublesback to top   
  F    (8) Likhanskaia/Routliffe d. Ivanova/Smith   6-3;6-0
  SF    Ivanova/Smith d. Gould/Liang   9-8(7)
  SF    (8) Likhanskaia/Routliffe d. Black/Ho   8-3

All Girls' 16 Doubles Matches
 
  Girls' 18 Main Drawback to top   
  F    (2) Yulia Putintseva d. (9) Victoria Kan   6-3;7-6(4)
  SF    (2) Yulia Putintseva d. (13) Taylor Townsend   2-6;7-6(5);6-4
  SF    (9) Victoria Kan d. (11) Ganna Poznikhirenko   4-6;6-4;6-3

All Girls' 18 Main Draw Matches
 
  Girls' 18 Qualifyingback to top   
  16    Kendal (Q) Woodard d. (10) Rana (LL) Sherif Ahmed   6-3;6-4
  16    Breaunna (Q) Addison d. (13) Clementina (LL) Riobueno   3-6;6-2;6-4
  16    Mia (Q) King d. (6) Peggy Porter   5-7;6-4;6-0
  16    Stefania (Q) Hristov d. (5) Nadia Echeverria Alam   7-6(4);7-5
  16    (12) Ioana (Q) Ducu d. (4) Marie Benoit   6-4;3-6;6-4
  16    (3) Petra (Q) Uberalova d. (11) Elizaverta Nemchinov   3-6;6-2;6-4
  16    (14) Luicelena (Q) Perez d. (2) Kimberley Surin   6-4;2-0  Ret (inj)
  16    (9) Belinda (Q) Bencic d. (1) Elena (LL) Maltseva   6-3;6-4

All Girls' 18 Qualifying Matches
 
  Girls' 18 Doublesback to top   
  F    Brady/Woodard d. (5) Danilina/Maciejewska   3-6;6-2;1(9)
  SF    (5) Danilina/Maciejewska d. (8) Bogoliy/Makarova   7-5;6-4
  SF    Brady/Woodard d. Ostapenko/Siniakova   6-3;7-6(4)

All Girls' 18 Doubles Matches
 
  MIxed 12sback to top   
  F    (3) Dubrivny/Zhuk d. (6) Carle/Otegui   6-4;6-2
  SF    (6) Carle/Otegui d. (4) Oliel/Vulf   9-8(6)
  SF    (3) Dubrivny/Zhuk d. (5) Golubovskaya/Popyrin   8-6

All MIxed 12s Matches
 
  Mixed 14sback to top   
  F    Halinko/Shymanovich d. Blancaneaux/Vargas Gomez   6-0;6-0
  SF    Blancaneaux/Vargas Gomez d. Ambrozy/Bongart   8-4
  SF    Halinko/Shymanovich d. Borza/Cristian   8-5

All Mixed 14s Matches
 

Round Legend

  F = Finals QQ = Quarterfinal Qualifier
  PL = Playoff R5 = Round 5
  SF = Semifinals 5Q = Round 5 Qualifier
  QF = Quarterfinals R4 = Round 4
  16 = Round of 16 4Q = Round 4 Qualifier
  32 = Round of 32 R3 = Round 3
  64 = Round of 64 3Q = Round 3 Qualifier
  128 = Round of 128 R2 = Round 2
  256 = Round of 256 R1 = Round 1



Information last updated on December 19, 2011 at 4:10 PM
Contact Rick Workman with any corrections

Home | Contact | Privacy Policy | Terms of Use

© 2003 Tennis Technologies, Inc.
All rights reserved.

Design by x3creative