ITA Great Pumpkin Sectional Chmps.
   Latest Results   


  Boys' 12 Singlesback to top   
  F    (2) Nicholas Lorenz d. (5) Richter Jordaan   6-1; 6-3
  PL    (3) Ryan Boddington d. (4) Kai Smith   Wo (emerg)
  SF    (2) Nicholas Lorenz d. (4) Kai Smith   3-6; 6-3; 6-3
  SF    (5) Richter Jordaan d. (3) Ryan Boddington   6-3; 7-6

Consolation:
  F    (1) Brett Finan d. Stefan Orton-Urbina   6-2; 6-2
  SF    (1) Brett Finan d. (7) Michael Andre   6-4; 1-0Ret (inj)
  SF    Stefan Orton-Urbina d. (9) Brigham Andrus   6-1; 7-5

All Boys' 12 Singles Matches
 
  Boys' 12 Doublesback to top   
  F    (1) Jordaan/Lorenz d. (5) Vandecasteele/Andrus   8-3
  SF    (5) Vandecasteele/Andrus d. (4) Safbom/Tuvida   9-8
  SF    (1) Jordaan/Lorenz d. (3) Finan/Johnson   8-6

All Boys' 12 Doubles Matches
 
  Boys' 14 Singlesback to top   
  F    (1) Dylan Levitt d. (3) Casey Ross   6-2; 6-2
  PL    (4) William Gold d. (15) Cody Kim   6-2; 6-1
  SF    (3) Casey Ross d. (15) Cody Kim   7-5; 6-1
  SF    (1) Dylan Levitt d. (4) William Gold   7-5; 7-6

Consolation:
  F    (2) Clayton Alenik d. (12) Rhett Bossung   6-3; 6-0
  SF    (12) Rhett Bossung d. (5) Chase Stoner   6-4; 6-1
  SF    (2) Clayton Alenik d. (13) William Benson   6-1; 6-3

All Boys' 14 Singles Matches
 
  Boys' 16 Singlesback to top   
  F    (1) David Mitchell d. (3) Matthew Pearce   5-7; 7-6; 6-3
  PL    (2) Trevor Johnson d. (14) Kevin Colopy   6-1; 6-0
  SF    (3) Matthew Pearce d. (2) Trevor Johnson   6-3; 6-3
  SF    (1) David Mitchell d. (14) Kevin Colopy   6-0; 3-6; 6-2

Consolation:
  F    (11) Rohan Gupte d. (4) Spencer Lang   Wo (ill)
  SF    (11) Rohan Gupte d. (16) Ryan Kempin   6-3; 6-3
  SF    (4) Spencer Lang d. (10) Parth Raina   6-2; 6-3

All Boys' 16 Singles Matches
 
  Boys' 16 Doublesback to top   
  F    (1) Johnson/Pearce d. (2) Fryer/Lorenz   8-4
  SF    (2) Fryer/Lorenz d. Colopy/Mitchell   9-7
  SF    (1) Johnson/Pearce d. Lang/Raina   8-2

All Boys' 16 Doubles Matches
 
  Boys' 18 Singlesback to top   
  F    (1) Kristofer Yee d. (7) Brian Patrick Foley   6-4; 6-3
  PL    (15) Brendon Kempin d. (4) Yannik Mahlangu   7-6; 6-3
  SF    (7) Brian Patrick Foley d. (4) Yannik Mahlangu   7-6; 6-7; 6-4
  SF    (1) Kristofer Yee d. (15) Brendon Kempin   6-1; 6-4

Consolation:
  F    Harrison Lang d. (2) John Pearce   Wo (inj)
  SF    Harrison Lang d. Matt Oddonetto   6-3; 6-3
  SF    (2) John Pearce d. (5) Jordan Lyden   6-2; 6-4

All Boys' 18 Singles Matches
 
  Girls' 12 Singlesback to top   
  F    (1) Sedona Gallagher d. (3) Anshika Singh   6-2; 6-3
  PL    (2) Isabella Shelton d. (4) Morgan Hall   6-2; 6-2
  SF    (3) Anshika Singh d. (2) Isabella Shelton   7-6; 7-5
  SF    (1) Sedona Gallagher d. (4) Morgan Hall   6-2; 6-1

Consolation:
  F    Daria Shalina d. Sadie Moseley   6-1; 6-1
  SF    Sadie Moseley d. Selena Williams   6-2; 7-5
  SF    Daria Shalina d. Emily Dush   6-1; 6-2

All Girls' 12 Singles Matches
 
  Girls' 12 Doublesback to top   
  F    (2) Shea/Shea d. Grossman/Moseley   8-3
  SF    (2) Shea/Shea d. Burger/Katthain   8-4
  SF    Grossman/Moseley d. Shalina/Shelton   8-5

All Girls' 12 Doubles Matches
 
  Girls' 14 Singlesback to top   
  F    (5) Morgan Cooley d. (3) Whitney Turley   4-6; 6-2; 6-3
  PL    (2) Gabrielle Schuck d. (4) Kate Cusick   6-2; 6-4
  SF    (3) Whitney Turley d. (2) Gabrielle Schuck   7-5; 6-3
  SF    (5) Morgan Cooley d. (4) Kate Cusick   6-1; 6-2

Consolation:
  F    (1) Ashley Lahey d. (7) Lacey Hancock   2-6; 6-2; 6-2
  SF    (1) Ashley Lahey d. (8) Skylar Schossberger   7-6; 6-2
  SF    (7) Lacey Hancock d. (6) Tate Schroeder   6-3; 6-0

All Girls' 14 Singles Matches
 
  Girls' 14 Doublesback to top   
  F    (1) Cooley/Lahey d. (2) Cusick/Turley   8-3
  SF    (2) Cusick/Turley d. (4) Henderson/Son   8-1
  SF    (1) Cooley/Lahey d. Fielding/Schuck   8-6

All Girls' 14 Doubles Matches
 
  Girls' 16 Singlesback to top   
  F    (2) Mira Ruder-Hook d. (1) Brianna Turley   4-6; 6-3; 7-6
  PL    (3) Kelli Woodman d. Taylor Calton   6-1; 6-1
  SF    (2) Mira Ruder-Hook d. Taylor Calton   6-1; 6-2
  SF    (1) Brianna Turley d. (3) Kelli Woodman   6-4; 1-6; 6-2

Consolation:
  F    Raquel Lopez d. Kalyssa Hall   2-1Ret (inj)
  SF    Raquel Lopez d. (8) Jordan Appel   6-1; 6-2
  SF    Kalyssa Hall d. (10) Chelsea Crovetti   0-6; 6-4; 6-3

All Girls' 16 Singles Matches
 
  Girls' 18 Singlesback to top   
  F    (1) Kimberly Yee d. (3) Gabrielle Smith   6-2; 6-3
  PL    (2) Tiffany Tavares d. (8) Kristi Elmer   6-2; 6-1
  SF    (3) Gabrielle Smith d. (2) Tiffany Tavares   2-6; 6-3; 6-3
  SF    (1) Kimberly Yee d. (8) Kristi Elmer   6-1; 6-1

Consolation:
  F    (4) Erin Gebes d. Meagan Monaghan   Wo (emerg)
  SF    Meagan Monaghan d. Kasey Bacon   6-4; 7-6
  SF    (4) Erin Gebes d. Erica Valimaki   3-6; 6-2; 6-1

All Girls' 18 Singles Matches
 
  Girls' 18 Doublesback to top   
  F    (2) Tavares/Yee d. Mok/Saperstein   8-1
  SF    (2) Tavares/Yee d. Mauban/Tatlock   8-0
  SF    Mok/Saperstein d. (1) Gebes/Smith   8-4

All Girls' 18 Doubles Matches
 

Round Legend

  F = Finals QQ = Quarterfinal Qualifier
  PL = Playoff R5 = Round 5
  SF = Semifinals 5Q = Round 5 Qualifier
  QF = Quarterfinals R4 = Round 4
  16 = Round of 16 4Q = Round 4 Qualifier
  32 = Round of 32 R3 = Round 3
  64 = Round of 64 3Q = Round 3 Qualifier
  128 = Round of 128 R2 = Round 2
  256 = Round of 256 R1 = Round 1



Information last updated on November 15, 2011 at 2:16 PM
Contact Julie Wrege with any corrections

Home | Contact | Privacy Policy | Terms of Use

© 2003 Tennis Technologies, Inc.
All rights reserved.

Design by x3creative