USTA BG16-14 National Spring Chmps.
   Latest Results   


  Boys' 14 Singlesback to top   
  F    William Blumberg d. Kyle Seelig   6-2; 6-1
  SF    Kyle Seelig d. Johnathan Small   6-2; 6-2
  SF    William Blumberg d. Anudeep Kodali   6-3; 3-6; 6-3

West Draw:
  F    Brian Boyar d. JaeHwan(Jay) Min   6-2; 6-0
  SF    Brian Boyar d. Brandon Lam   7-5; 6-7(3); 1-0(4)
  SF    JaeHwan(Jay) Min d. Matthew Galush   6-3; 6-1

North Draw:
  F    Kaden Funk d. Billy Rowe   6-1; 6-1
  SF    Billy Rowe d. Oliver Sec   6-2; 7-6(3)
  SF    Kaden Funk d. Weston Brach   6-1; 6-1

South Draw:
  F    Daniel Park d. Bennett Crane   6-3; 6-2
  SF    Bennett Crane d. Brandon Holt   6-3; 7-6(4)
  SF    Daniel Park d. Maxwell Cancilla   6-1; 6-3

Northwest Draw:
  F    Jean Thirouin d. Noah Schachter   6-3; 5-7; 1-0(5)
  SF    Jean Thirouin d. Noah Makarome   6-3; 6-0
  SF    Noah Schachter d. Bryce Pereira   6-4; 6-4

Northeast Draw:
  F    Arash Hafezi d. Riley Smith   6-2; 6-4
  SF    Arash Hafezi d. Evan Zhu   6-1; 6-2
  SF    Riley Smith d. Lane Leschly   6-2; 1-6; 1-0(4)

Southwest Draw:
  F    Brian Tsao d. Michael Li   6-2; 6-1
  SF    Michael Li d. Michael Lee   6-4; 6-1
  SF    Brian Tsao d. Joseph Cartledge   6-1; 6-0

Southeast Draw:
  F    Liam Caruana d. Azat Hankuliyev   7-5; 6-0
  SF    Liam Caruana d. Mitchell Ostrovsky   6-2; 6-0
  SF    Azat Hankuliyev d. Dylan King   6-4; 7-5

All Boys' 14 Singles Matches
 
  Boys' 14 Singles (Gold Draw, Qback to top   
  F    Nathan Ponwith d. Abhin Sharma   6-2; 6-1
  SF    Abhin Sharma d. Max Pham   6-1; 6-1
  SF    Nathan Ponwith d. Ryan Dickerson   6-0; 6-1

All Boys' 14 Singles (Gold Draw, Q Matches
 
  Boys' 14 Singles (Silver Draw,back to top   
  F    Taylor Fritz d. Nikola Samardzic   6-0; 6-0
  SF    Nikola Samardzic d. Steven Karl   6-3; 2-6; 1-0(8)
  SF    Taylor Fritz d. Victor Pham   2-6; 6-2; 1-0(5)

All Boys' 14 Singles (Silver Draw, Matches
 
  Boys' 16 Singlesback to top   
  F    Joseph Di Giulio d. Aron Hiltzik   7-5; 6-1
  PL    Thomas Fawcett d. Yale Goldberg   Wo (inj)
  SF    Aron Hiltzik d. Thomas Fawcett   6-3; 6-2
  SF    Joseph Di Giulio d. Yale Goldberg   6-2; 2-1Ret (inj)

Consolation:
  F    Logan Smith d. Mitch Stewart   6-1; 5-7; 1-0(9)
  SF    Logan Smith d. Garrett Auproux   6-1; 1-0Ret (inj)
  SF    Mitch Stewart d. Daniel Kerznerman   6-4; 6-2

All Boys' 16 Singles Matches
 
  Girls' 14 Singlesback to top   
  F    Emma Higuchi d. Catherine Bellis   6-4; 6-4
  SF    Catherine Bellis d. Raquel Pedraza   6-0; 6-0
  SF    Emma Higuchi d. Usue Arconada   7-5; 6-3

West Draw:
  F    Jessie Aney d. Samantha Martinelli   5-7; 6-3; 1-0(7)
  SF    Samantha Martinelli d. Savannah Slaysman   7-5; 6-4
  SF    Jessie Aney d. Jaeda Daniel   Wo (emerg)

North Draw:
  F    Davina Nguyen d. Madison Tedford   6-4; 7-5
  SF    Madison Tedford d. Taylor Lau   6-2; 6-1
  SF    Davina Nguyen d. Claire Liu   6-3; 6-1

South Draw:
  F    Madeline Meredith d. Mimi Levine   6-0; 6-1
  SF    Mimi Levine d. Elyse Lavender   6-7(4); 7-5; 1-0(9)
  SF    Madeline Meredith d. Isis Gill   6-3; 6-1

Northwest Draw:
  F    Sara Komer d. Chuyang Guan   0-15Ret (inj)
  SF    Chuyang Guan d. Madison Battaglia   6-0; 4-6; 1-0(6)
  SF    Sara Komer d. Catherine Cable   6-1; 6-2

Northeast Draw:
  F    Alexis Nelson d. Caroline Dolehide   6-2; 6-3
  SF    Alexis Nelson d. Gaby Pollner   6-1; 3-6; 1-0(7)
  SF    Caroline Dolehide d. Jenna Friedel   7-5; 6-1

Southwest Draw:
  F    Sarah Hu d. Alexa Graham   6-2; 6-1
  SF    Alexa Graham d. Cameron Corse   6-1; 6-2
  SF    Sarah Hu d. Mackenzy Middlebrooks   Wo (emerg)

Southeast Draw:
  F    Kylie Wilcox d. Caroline Dunleavy   6-4; 6-3
  SF    Kylie Wilcox d. Elizabeth Tedford   6-4; 6-7(5); 1-0(7)
  SF    Caroline Dunleavy d. Reagan Posorske   6-4; 6-4

All Girls' 14 Singles Matches
 
  Girls' 14 Singles (Gold Draw,back to top   
  F    Sofia Kenin d. Alexandra Letzt   6-3; 6-1
  SF    Sofia Kenin d. Adriana Reami   6-2; 2-6; 1-0(9)
  SF    Alexandra Letzt d. Angela Kulikov   Wo (inj)

All Girls' 14 Singles (Gold Draw, Matches
 
  Girls' 14 Singles (Silver Drawback to top   
  F    Dominique Schaefer d. Jada Hart   4-6; 6-4; 1-0(6)
  SF    Jada Hart d. Helen Altick   3-6; 6-4; 1-0(3)
  SF    Dominique Schaefer d. Elizabeth Porter   6-2; 6-1

All Girls' 14 Singles (Silver Draw Matches
 
  Girls' 16 Singlesback to top   
  F    Brooke Broda d. Meredith Xepoleas   6-3; 6-1
  PL    Kaitlyn McCarthy d. Jessica Golovin   6-2; 2-6; 6-2
  SF    Meredith Xepoleas d. Kaitlyn McCarthy   6-7(5); 6-2; 6-3
  SF    Brooke Broda d. Jessica Golovin   7-6(2); 7-5

Consolation:
  F    Ellyse Hamlin d. Ndindi Ndunda   Wo (inj)
  SF    Ndindi Ndunda d. Megan McCray   6-2; 6-1
  SF    Ellyse Hamlin d. Victoria Olivarez   6-1; 6-4

All Girls' 16 Singles Matches
 

Round Legend

  F = Finals QQ = Quarterfinal Qualifier
  PL = Playoff R5 = Round 5
  SF = Semifinals 5Q = Round 5 Qualifier
  QF = Quarterfinals R4 = Round 4
  16 = Round of 16 4Q = Round 4 Qualifier
  32 = Round of 32 R3 = Round 3
  64 = Round of 64 3Q = Round 3 Qualifier
  128 = Round of 128 R2 = Round 2
  256 = Round of 256 R1 = Round 1



Information last updated on April 16, 2012 at 7:02 PM
Contact Julie Wrege with any corrections

Home | Contact | Privacy Policy | Terms of Use

© 2003 Tennis Technologies, Inc.
All rights reserved.

Design by x3creative