USTA Texas SC Excellence
   Latest Results   


  Boys' 12 Singles - Main Drawback to top   
  F    Jaycer Calleros d. Trey Hilderbrand   3-6; 6-0; 7-5
  SF    Trey Hilderbrand d. Max Motlagh   6-2; 6-1
  SF    Jaycer Calleros d. Andrew Esses   7-6(8); 6-2

West Draw:
  F    Michael Benavides d. Artur Zigman   5-7; 6-3; 6-0
  SF    Artur Zigman d. Eric Hadigian   6-3; 6-1
  SF    Michael Benavides d. Jesse Wikso   6-4; 6-1

North Draw:
  F    Naevin Anukornchaikul d. Nathan Arimilli   6-2; 6-2
  SF    Nathan Arimilli d. Campbell Erwin   6-4Ret (inj)
  SF    Naevin Anukornchaikul d. Maksim Bogdanovich   6-2; 6-2

South Draw:
  F    Sanchit Gupta d. Kevin Zhu   6-4; 6-3
  SF    Kevin Zhu d. Justin Chen   6-1; 6-0
  SF    Sanchit Gupta d. Vikas Deo   6-3; 6-2

Northwest Draw:
  F    Maksim Bogdanovich d. Campbell Erwin   Wo (inj)

Northeast Draw:
  F    Andrew Esses d. Max Motlagh   7-6(2); 6-2

Southwest Draw:
  F    Jesse Wikso d. Eric Hadigian   6-2; 3-6; 6-0

Southeast Draw:
  F    Vikas Deo d. Justin Chen   7-5; 3-6; 6-4

All Boys' 12 Singles - Main Draw Matches
 
  Boys' 12 Singles - Qualifyingback to top   
  QF    Vikas Deo d. Marc Maciel   6-2; 7-6(7)
  QF    Artur Zigman d. Roger Chou   6-0; 5-7; 7-6(2))
  QF    Nathan Arimilli d. Dylan Payne   6-4; 6-3
  QF    Eric Hadigian d. Daniel Traxler   6-2; 6-0

Consolation:
  R1    Kody Kothmann d. Jackson Ross   3-6; 6-3; 7-6(8))
  R1    Nicklas Oberg d. Leighton Allen   6-2; 6-1
  R1    Chaitanya Aduru d. John Lindberg   6-3; 6-0
  R1    Tyler Anson d. Reed Collier   Def (ns)

All Boys' 12 Singles - Qualifying Matches
 
  Boys' 14 Singles - Main Drawback to top   
  F    Andre Mercado d. Payton Holden   7-5; 6-3
  SF    Andre Mercado d. Titus Strom   6-3; 6-1
  SF    Payton Holden d. Chase Bartlett   6-3; 6-4

West Draw:
  F    Alexander Joseph d. Erik Kerrigan   6-3; 7-5
  SF    Erik Kerrigan d. Miha Valencic   6-3; 6-4
  SF    Alexander Joseph d. Quashi Philips   7-5; 6-1

North Draw:
  F    Jonathan Sheehy d. Jack Wang   6-0; 6-2
  SF    Jonathan Sheehy d. Eric Morris   7-6(2); 6-0
  SF    Jack Wang d. Wilson Hamilton   6-1; 6-2

South Draw:
  F    Alex Gee d. Sam Stewart   6-7(8); 6-4; 6-1
  SF    Sam Stewart d. Anshul Pandey   Wd (inj)
  SF    Alex Gee d. Kristian Castagnola   Wd (inj)

Northwest Draw:
  F    Wilson Hamilton d. Eric Morris   6-3; 6-1

Northeast Draw:
  F    Titus Strom d. Chase Bartlett   4-6; 6-3; 6-3

Southwest Draw:
  F    Miha Valencic d. Quashi Philips   6-2; 6-7(3); 6-2

All Boys' 14 Singles - Main Draw Matches
 
  Boys' 14 Singles - Qualifyingback to top   
  QF    Anshul Pandey d. Nate Eazor   7-6(5); 2-6; 7-6(8))
  QF    Alexander Joseph d. Hayden Kissee   6-4; 6-7(7); 7-6(7))
  QF    Titus Strom d. Alec Baskerville   6-0; 6-2
  QF    Quashi Philips d. Alex Wesbrooks   6-4; 6-1

Consolation:
  R1    Paul Bhatia d. Alexander Wang   6-2; 2-6; 7-6(6))
  R1    Tine Valencic d. Ryan Hardin   3-6; 7-5; 7-6(8))
  R1    Jack Schiffman d. Patricio Alatorre   7-6; 7-6(5)); 6-1
  R1    Allen Zhang d. Alexander Chieffalo   Def (ns)

All Boys' 14 Singles - Qualifying Matches
 
  Boys' 16 Singles - Main Drawback to top   
  F    Tillman Haynes d. Jean Thirouin   6-3; 6-2
  SF    Jean Thirouin d. Ciro Lampasas   6-2; 6-0
  SF    Tillman Haynes d. Connor Lafavre   6-4; 6-3

West Draw:
  F    Eric Rutledge d. Jacob Daugherty   3-6; 6-4; 7-5
  SF    Eric Rutledge d. Colin Markes   7-5; 6-2
  SF    Jacob Daugherty d. Emanuel Llamas   6-4; 6-4

North Draw:
  F    Joseph Gray d. Brent Friedman   6-4; 6-4
  SF    Brent Friedman d. Spencer Chiu   1-6; 6-4Ret (ad)
  SF    Joseph Gray d. Jason Haugen   6-2; 7-6(8)

South Draw:
  F    Grant Brown d. Daniel Maese   7-6(2); 6-2
  SF    Grant Brown d. Conor O'Meara   6-2; 6-3
  SF    Daniel Maese d. Brian Boyar   Def (cond)

Northwest Draw:
  F    Jason Haugen d. Spencer Chiu   6-2; 2-6; 7-6(8)

Northeast Draw:
  F    Ciro Lampasas d. Connor Lafavre   4-6; 6-2; 6-4

Southwest Draw:
  F    Emanuel Llamas d. Colin Markes   6-7(5); 7-6(5); 6-1

Southeast Draw:
  F    Conor O'Meara d. Brian Boyar   Def (pps)

All Boys' 16 Singles - Main Draw Matches
 
  Boys' 16 Singles - Qualifyingback to top   
  QF    Connor Lafavre d. Matthew Lee   6-3; 7-6(4)
  QF    Joseph Gray d. Chris Jones   6-2; 6-3
  QF    Jean Thirouin d. Conor O'Meara   7-6(3); 6-1
  QF    Grant Brown d. Daniel Berry   6-2; 6-2

Consolation:
  R1    Michal Matusiak d. Henry Adams   0-6; 7-6(5); 7-6(9))
  R1    Hrudhaysimha Ravula d. Tadhg Collins   6-2; 6-3
  R1    Christian Carrillo d. Eshan Dave   Def (ns)
  R1    Max Palmer d. Aaron Tran   Wo (inj)

All Boys' 16 Singles - Qualifying Matches
 
  Boys' 18 Singles - Main Drawback to top   
  F    Connor Curry d. John Mee   6-3; 3-6; 6-2
  SF    John Mee d. Ian Dempster   6-4; 6-2
  SF    Connor Curry d. Gandhi Bhakthavachalam   6-4; 6-2

West Draw:
  F    Francisco Colunga d. Thomas Pecor   6-2; 6-2
  SF    Francisco Colunga d. Parker McGuiness   7-6(1); 6-4
  SF    Thomas Pecor d. Grant Riechmann   6-7(5); 6-1; 7-5

North Draw:
  F    Peter Leung d. William Jou   7-6(4); 6-7(8); 6-4
  SF    Peter Leung d. Mario Sandoval   6-2; 6-3
  SF    William Jou d. Kyle Barnes   6-3; 6-2

South Draw:
  F    Carlos Di Laura d. Christian Vieira   6-1; 6-3
  SF    Carlos Di Laura d. Karim Arem   Wo (ill)
  SF    Christian Vieira d. Nicholas Melott   7-6(5); 6-1

Northwest Draw:
  F    Kyle Barnes d. Mario Sandoval   6-3; 6-2

Northeast Draw:
  F    Gandhi Bhakthavachalam d. Ian Dempster   6-3; 6-3

Southwest Draw:
  F    Parker McGuiness d. Grant Riechmann   7-5; 3-6; 6-3

Southeast Draw:
  F    Nicholas Melott d. Karim Arem   Wd (ill)

All Boys' 18 Singles - Main Draw Matches
 
  Boys' 18 Singles - Qualifyingback to top   
  QF    Nicholas Melott d. Ricardo Corona   6-4; 7-6(2)
  QF    Mario Sandoval d. Kyle Barnes   2-6; 6-3; 6-3
  QF    Peter Leung d. Connor Kudrick   6-7(6); 6-3; 7-6(7))
  QF    Christian Vieira d. Lucas Bombonatti   6-4; 4-6; 7-6(7))

Consolation:
  R1    Michael Maciel d. Jordan Hart   6-0; 6-1
  R1    Jacob Brisky d. Dillon Launius   7-5; 7-6(5)
  R1    Lucas Fumagalli d. Nicholas Carpenter   6-3; 6-1
  R1    Avery Schober d. Will Adkisson   Wd (inj)

All Boys' 18 Singles - Qualifying Matches
 
  Girls' 12 Singles - Main Drawback to top   
  F    Sydney Jones d. Jacy Smith   7-5; 6-0
  SF    Jacy Smith d. Samantha Gillas   6-3; 6-4
  SF    Sydney Jones d. Jasmin Tripathy   6-3; 6-2

West Draw:
  F    Jayci Goldsmith d. Chelsea Kung   7-6(3); 6-2
  SF    Jayci Goldsmith d. Katelyn Thomas   6-3; 6-4
  SF    Chelsea Kung d. Isabella DiLaura   6-1; 6-2

North Draw:
  F    Marlee Zein d. Oghenesuvweh Ogbevire   6-2; 7-5
  SF    Marlee Zein d. Addison Guevara   6-4; 6-4
  SF    Oghenesuvweh Ogbevire d. Kristin Kerrigan   6-2; 7-5

South Draw:
  F    Ashley Kim d. Gwyneth Zogg   6-4; 6-4
  SF    Gwyneth Zogg d. Taysia Rogers   6-4; 7-6(6)
  SF    Ashley Kim d. Callie Creath   6-3; 6-2

Northwest Draw:
  F    Addison Guevara d. Kristin Kerrigan   6-2; 7-5

Northeast Draw:
  F    Jasmin Tripathy d. Samantha Gillas   6-7(5); 6-3; 6-4

Southwest Draw:
  F    Isabella DiLaura d. Katelyn Thomas   6-4; 6-1

Southeast Draw:
  F    Callie Creath d. Taysia Rogers   4-1Wd (inj)

All Girls' 12 Singles - Main Draw Matches
 
  Girls' 12 Singles - Qualifyingback to top   
  QF    Isabella DiLaura d. Alyssa Cardenas   7-6(5); 6-1
  QF    Ashley Kim d. Serena Cheng   6-2; 6-0
  QF    Taysia Rogers d. Avery Schiffman   6-3; 6-0
  QF    Kristin Kerrigan d. Jolie Mcadoo   0-6; 6-1; 7-6(6))

Consolation:
  R1    Emily Buell d. Kirsten Sibley   6-2; 6-2
  R1    Sneha Karnam d. Gabriella Cusano   6-4; 6-4
  R1    Georgia Wright d. Jillian Greenberg   7-5; 7-5
  R1    Friderike Mudsam d. Nikki Boyar   6-1; 4-6; 7-6(6))

All Girls' 12 Singles - Qualifying Matches
 
  Girls' 14 Singles - Main Drawback to top   
  F    Ellie Douglas d. Janice Shin   6-2; 7-5
  SF    Janice Shin d. Elizabeth Tedford   6-4; 6-2
  SF    Ellie Douglas d. Sindhu Ravula   6-0; 6-1

West Draw:
  F    Jessica Meek d. Adrienne Vesely   3-6; 7-5; 6-4
  SF    Adrienne Vesely d. Reagan Collins   6-4; 6-1
  SF    Jessica Meek d. Jennifer Mee   6-3; 6-0

North Draw:
  F    Krithika Iyer d. Nikita Pradeep   7-6(3); 6-3
  SF    Nikita Pradeep d. Madison Hwang   6-4; 6-0
  SF    Krithika Iyer d. Rylee Braeden   6-2; 6-2

South Draw:
  F    Danielle Quevedo d. Jane Buell   Ret (ill)
  SF    Jane Buell d. Sarah Adams   6-2; 7-5
  SF    Danielle Quevedo d. Kyndall Misak   6-1; 6-3

Northwest Draw:
  F    Rylee Braeden d. Madison Hwang   7-5; 3-6; 7-6(4)

Northeast Draw:
  F    Elizabeth Tedford d. Sindhu Ravula   6-0; 6-0

Southwest Draw:
  F    Reagan Collins d. Jennifer Mee   6-4; 6-1

Southeast Draw:
  F    Sarah Adams d. Kyndall Misak   6-3; 6-2

All Girls' 14 Singles - Main Draw Matches
 
  Girls' 14 Singles - Qualifyingback to top   
  QF    Rylee Braeden d. Shivani Arimilli   6-4; 6-7; 7-6(4)); 7-6(6))
  QF    Madison Hwang d. Taylor Gray   6-4; 6-4
  QF    Sindhu Ravula d. Tiffany Hollebeck   6-1; 6-2
  QF    Ellie Douglas d. Kemah Buck   6-2; 6-0

Consolation:
  R1    Simmone Spielmann d. Alana Larcombe   6-2; 6-4
  R1    Madhuri Deo d. Emily Kim   6-1; 6-7(3); 7-6(7))

All Girls' 14 Singles - Qualifying Matches
 
  Girls' 16 Singles - Main Drawback to top   
  F    Chuyang Guan d. Hada Chang   6-4; 6-2
  SF    Chuyang Guan d. Racquel Lyn   7-6(4); 6-3
  SF    Hada Chang d. Abigail Chiu   6-2; 6-1

West Draw:
  F    Priya Niezgoda d. Fernanda Contreras Gomez   6-4; 6-3
  SF    Fernanda Contreras Gomez d. Hunter Bleser   4-6; 6-1; 6-3
  SF    Priya Niezgoda d. Lindsey Huynh Bennett   6-4; 6-1

North Draw:
  F    Madison Tedford d. Victoria Yu   6-0; 6-0
  SF    Victoria Yu d. Anjali Sampath   6-3; 6-1
  SF    Madison Tedford d. Maggie O'Meara   1-6; 6-3; 6-0

South Draw:
  F    Lauren Reid d. Christina Paulus   6-1; 6-2
  SF    Lauren Reid d. Maddie Moore   6-4; 6-0
  SF    Christina Paulus d. Meredith Parks   Wo (inj)

Northwest Draw:
  F    Anjali Sampath d. Maggie O'Meara   4-6; 6-1; 6-0

Northeast Draw:
  F    Abigail Chiu d. Racquel Lyn   0-6; 7-5; 6-2

Southwest Draw:
  F    Hunter Bleser d. Lindsey Huynh Bennett   6-4; 6-0

Southeast Draw:
  F    Maddie Moore d. Meredith Parks   Wd (inj)

All Girls' 16 Singles - Main Draw Matches
 
  Girls' 16 Singles - Qualifyingback to top   
  QF    Meredith Parks d. Laura Galvan   6-0; 6-3
  QF    Maddie Moore d. Mariya Shkolnaya   7-5; 6-3
  QF    Lindsey Huynh Bennett d. Preethi Kasilingam   6-2; 7-5
  QF    Hunter Bleser d. Kelly Zhu   6-2; 6-1

Consolation:
  R1    Alahna Reto d. Caroline Abbe   7-5Ret (inj)
  R1    Autumn Crossnoe d. Margo Taylor   6-2; 6-1
  R1    Rylie Cox d. Alexandria Maciel   7-6(6); 6-2
  R1    Marisa Quevedo d. Nousha Nowamooz   6-1; 6-2

All Girls' 16 Singles - Qualifying Matches
 
  Girls' 18 Singles - Main Drawback to top   
  F    Rhiann Newborn d. Meredith Hopson   7-5; 6-2
  SF    Meredith Hopson d. Caroline Turner   4-6; 6-3; 6-4
  SF    Rhiann Newborn d. Gabriella Umoquit   6-1; 6-4

West Draw:
  F    Ellie Zogg d. Claire Williams   6-0; 6-4
  SF    Claire Williams d. Elizabeth Porter   7-6(6); 1-6; 6-4
  SF    Ellie Zogg d. Morgan Barnhill   6-1; 6-1

North Draw:
  F    Elena Muller d. Emily Olivier   6-2; 6-0
  SF    Emily Olivier d. Ryan Brown   6-1; 6-3
  SF    Elena Muller d. Karina Traxler   6-2; 6-0

South Draw:
  F    Aspen Cervin d. Kelsey Grambeau   6-2; 6-2
  SF    Kelsey Grambeau d. Alexandra Huie   Wd (ill)
  SF    Aspen Cervin d. Alexis Thoma   Wd (emerg)

Northwest Draw:
  F    Karina Traxler d. Ryan Brown   6-1; 6-1

Northeast Draw:
  F    Gabriella Umoquit d. Caroline Turner   7-5; 0-6; 6-0

Southwest Draw:
  F    Elizabeth Porter d. Morgan Barnhill   6-1; 6-3

All Girls' 18 Singles - Main Draw Matches
 
  Girls' 18 Singles - Qualifyingback to top   
  QF    Claire Williams d. Sydney Young   7-5; 6-2
  QF    Morgan Barnhill d. Brittaney Mccasin   6-0; 6-1
  QF    Kelsey Grambeau d. Allyson Hayley   6-4; 6-4
  QF    Ryan Brown d. Princess Gbadamosi   6-2; 3-6; 7-6(3))

Consolation:
  R1    Macy Vonderschmidt d. Haley Whatley   6-2; 6-2
  R1    Courtney Schulte d. Caroline Henderson   Def (ns)
  R1    Ansley Boarman d. Nava Nowamooz   1-6; 6-3; 7-6(8))

All Girls' 18 Singles - Qualifying Matches
 

Round Legend

  F = Finals QQ = Quarterfinal Qualifier
  PL = Playoff R5 = Round 5
  SF = Semifinals 5Q = Round 5 Qualifier
  QF = Quarterfinals R4 = Round 4
  16 = Round of 16 4Q = Round 4 Qualifier
  32 = Round of 32 R3 = Round 3
  64 = Round of 64 3Q = Round 3 Qualifier
  128 = Round of 128 R2 = Round 2
  256 = Round of 256 R1 = Round 1



Information last updated on September 19, 2012 at 3:34 PM
Contact Julie Wrege with any corrections

Home | Contact | Privacy Policy | Terms of Use

© 2003 Tennis Technologies, Inc.
All rights reserved.

Design by x3creative