USTA Regional Tourn. (Glen Cove)
   Completed Matches   

Return to Latest Results


  Boys' 16 Singles   
  F    Alexander Lebedev d. Asher Hirsch   6-4; 6-1
  PL    James Wasserman d. Julian Rozenstein   6-2; 6-3
  SF    Asher Hirsch d. James Wasserman   6-4; 6-4
  SF    Alexander Lebedev d. Julian Rozenstein   6-4; 6-2
  QF    James Wasserman d. Jason Seidman   6-2; 6-1
  QF    Asher Hirsch d. Marcus Smith   6-3; 6-4
  QF    Julian Rozenstein d. Brian Tsao   6-4; 7-5
  QF    Alexander Lebedev d. Matthew Gamble   7-6; 6-4
  16    James Wasserman d. Brenden Volk   7-5; 4-6; 7-5
  16    Jason Seidman d. Michael Chen   6-2; 3-6; 6-1
  16    Asher Hirsch d. Jordan Benjamin   6-1; 6-3
  16    Marcus Smith d. Matt Kuhar   7-5; 3-6; 6-3
  16    Julian Rozenstein d. Sam Turchetta   6-3; 6-2
  16    Brian Tsao d. Alexandre Rotsaert   7-5; 4-6; 6-2
  16    Matthew Gamble d. Eric Wagner   6-0; 6-1
  16    Alexander Lebedev d. Artemie Amari   3-6; 7-5; 7-6
  32    James Wasserman d. Andrew Sinai   6-0; 6-2
  32    Brenden Volk d. Sayer Paige   6-2; 6-2
  32    Michael Chen d. Michael Zhao   6-4; 6-0
  32    Jason Seidman d. Jared Halstrom   6-3; 6-1
  32    Asher Hirsch d. Justin Lee   6-4; 2-6; 6-3
  32    Jordan Benjamin d. Andre Fick   6-3; 6-2
  32    Matt Kuhar d. Jack Turchetta   7-6; 4-6; 7-5
  32    Marcus Smith d. Nathan Perrone   6-3; 7-6
  32    Sam Turchetta d. Kyle Bright   6-1; 6-3
  32    Julian Rozenstein d. Ryan Dickerson   7-6; 6-3
  32    Alexandre Rotsaert d. Sam Farber   6-0; 6-4
  32    Brian Tsao d. Dylan Granat   6-1; 6-1
  32    Eric Wagner d. John Karlawish   0-6; 7-5; 6-2
  32    Matthew Gamble d. Bradley Orban   6-1; 6-2
  32    Artemie Amari d. Weston Brach   6-3; 6-0
  32    Alexander Lebedev d. Daniel Tornea   6-0; 6-2

Consolation:
  SF    Justin Lee d. Marcus Smith   6-1; 6-4
  SF    Brenden Volk d. Matthew Gamble   6-4; 7-5
  QF    Marcus Smith d. Artemie Amari   Wo (emerg)
  QF    Justin Lee d. Jason Seidman   Wo (inj)
  QF    Matthew Gamble d. Matt Kuhar   6-4; 6-4
  QF    Brenden Volk d. Brian Tsao   6-1; 6-0
  QQ    Artemie Amari d. Michael Zhao   6-2; 6-2
  QQ    Justin Lee d. Sam Turchetta   6-0; 6-0
  QQ    Matt Kuhar d. Jordan Benjamin   6-3; 6-2
  QQ    Brenden Volk d. John Karlawish   6-0; 6-0
  R2    Artemie Amari d. Sayer Paige   6-2; 6-2
  R2    Michael Zhao d. Eric Wagner   6-0; 6-2
  R2    Justin Lee d. Alexandre Rotsaert   6-1; 6-0
  R2    Sam Turchetta d. Nathan Perrone   576412-10
  R2    Matt Kuhar d. Ryan Dickerson   6-2; 6-2
  R2    Jordan Benjamin d. Dylan Granat   6-2; 6-2
  R2    John Karlawish d. Michael Chen   751610-5
  R2    Brenden Volk d. Weston Brach   6-1; 6-3
  R1    Sayer Paige d. Andrew Sinai   7-6; 6-3
  R1    Michael Zhao d. Jared Halstrom   6-2; 6-3
  R1    Justin Lee d. Andre Fick   6-0Ret (inj)
  R1    Nathan Perrone d. Jack Turchetta   6-2; 6-2
  R1    Ryan Dickerson d. Kyle Bright   6-0; 6-3
  R1    Dylan Granat d. Sam Farber   762610-7
  R1    John Karlawish d. Bradley Orban   166210-8
  R1    Weston Brach d. Daniel Tornea   6-1; 6-1


Round Legend

  F = Finals QQ = Quarterfinal Qualifier
  PL = Playoff R5 = Round 5
  SF = Semifinals 5Q = Round 5 Qualifier
  QF = Quarterfinals R4 = Round 4
  16 = Round of 16 4Q = Round 4 Qualifier
  32 = Round of 32 R3 = Round 3
  64 = Round of 64 3Q = Round 3 Qualifier
  128 = Round of 128 R2 = Round 2
  256 = Round of 256 R1 = Round 1



Information last updated on February 5, 2013 at 7:27 PM
Contact Julie Wrege with any corrections

Home | Contact | Privacy Policy | Terms of Use

© 2003 Tennis Technologies, Inc.
All rights reserved.

Design by x3creative