USTA Midwest B16 March Des. Series
   Completed Matches   

Return to Latest Results

  Boys' 16 Singles   
  F    Gianni Ross d. John McNally   6-4; 7-6(5)
  PL    Jake Van Emburgh d. Deepak Indrakanti   6-4; 6-4
  SF    John McNally d. Jake Van Emburgh   7-6(4); 6-1
  SF    Gianni Ross d. Deepak Indrakanti   6-2; 6-1
  QF    Jake Van Emburgh d. Nathan Griffin   7-5; 6-4
  QF    John McNally d. David Beasley   6-2; 6-4
  QF    Gianni Ross d. Steward Sell   6-1; 6-3
  QF    Deepak Indrakanti d. Robin Engel   6-2; 7-6(3)
  16    Nathan Griffin d. Brice Polender   6-4; 6-3
  16    Jake Van Emburgh d. Alexander Warstler   6-3; 6-2
  16    John McNally d. Kristopher Ortega   6-4; 6-4
  16    David Beasley d. Jonathan Kroot   5-7; 6-0; 6-3
  16    Steward Sell d. William Koehrsen   6-1; 6-3
  16    Gianni Ross d. Ian Landwehr   4-6; 6-0; 6-2
  16    Robin Engel d. Ben Vandixhorn   7-6(4); 7-5
  16    Deepak Indrakanti d. Connor Johnston   7-6(7); 6-1
  32    Nathan Griffin d. Patrick McAuley   6-4; 6-1
  32    Brice Polender d. Nicholas Marino   7-6(1); 6-4
  32    Jake Van Emburgh d. Radhakrishna Vishnubhotla   7-5; 6-4
  32    Alexander Warstler d. Kevin Rothstein   6-4; 6-3
  32    John McNally d. Kevin Ballecer   6-1; 6-0
  32    Kristopher Ortega d. Juan Perez   6-2; 6-2
  32    Jonathan Kroot d. Doug Francken   3-6; 6-0; 7-5
  32    David Beasley d. Brian Pecyna   6-2; 6-1
  32    William Koehrsen d. Shouta Fukamachi   6-3; 6-1
  32    Steward Sell d. Conner Andersen   4-6; 6-1; 6-4
  32    Ian Landwehr d. David Horneffer   7-5; 6-1
  32    Gianni Ross d. William Szokol   6-3; 6-4
  32    Ben Vandixhorn d. Jacob Wareti   6-2; 6-3
  32    Robin Engel d. Nicholas Zazove   6-2; 6-1
  32    Deepak Indrakanti d. Jack Martin-Dyer   6-2; 6-2
  32    Connor Johnston d. Calin Dumitrescu   6-1; 6-1
  64    Nathan Griffin d. Tyler Washington   6-1; 6-2
  64    Patrick McAuley d. Jack Geissler   1-6; 7-6(4); 6-1
  64    Brice Polender d. Jack Collison   6-1; 6-3
  64    Nicholas Marino d. Miguel Monge   6-3; 6-1
  64    Radhakrishna Vishnubhotla d. David Zakhodin   7-5; 7-6(3)
  64    Jake Van Emburgh d. Hashem Wafai   6-0; 6-1
  64    Kevin Rothstein d. Noah Read   4-6; 7-5; 6-1
  64    Alexander Warstler d. William Thornton   6-4; 6-4
  64    John McNally d. Yahn Gawrit   6-0; 6-0
  64    Kevin Ballecer d. James Spaulding   7-5; 3-6; 6-3
  64    Kristopher Ortega d. Jason Kerst   0-6; 6-2; 6-2
  64    Juan Perez d. Bryan Yoshino   6-1; 6-2
  64    Jonathan Kroot d. Brandon Dechter   6-4; 7-5
  64    Doug Francken d. Cuyler Burke   6-0; 6-0
  64    Brian Pecyna d. Kevin Mei   7-5; 6-3
  64    David Beasley d. Noah Rosenblat   6-1; 6-0
  64    Shouta Fukamachi d. Max Gordon   6-3; 7-6(4)
  64    William Koehrsen d. Jt Wynne   6-3; 6-1
  64    Steward Sell d. Lukas Greif   6-4; 6-2
  64    Conner Andersen d. Nicholas Solarewicz   6-4; 6-2
  64    David Horneffer d. Mack Galvin   6-0; 6-2
  64    Ian Landwehr d. Johnathon Benedetto   6-2; 6-2
  64    William Szokol d. John Armstrong   6-4; 6-2
  64    Gianni Ross d. Daniel Boussom   6-3; 6-3
  64    Jacob Wareti d. William Sauser   6-2; 6-0
  64    Ben Vandixhorn d. David Sinense   6-4; 6-2
  64    Nicholas Zazove d. Michael Wang   6-2; 1-6; 6-3
  64    Robin Engel d. Robert Krill   6-4; 6-3
  64    Deepak Indrakanti d. Michael Czlonka   6-3; 6-4
  64    Jack Martin-Dyer d. Temilope Adelakun   6-4; 3-6; 6-3
  64    Calin Dumitrescu d. Max Zheng   6-2; 6-1
  64    Connor Johnston d. Jack Dykema   6-1; 6-3

Consolation:
  QF    Steward Sell d. Jonathan Kroot   6-3; 7-6(5)
  QF    Robin Engel d. Conner Andersen   6-2; 6-3
  QF    Connor Johnston d. Nathan Griffin   6-3; 6-4
  QF    David Beasley d. Ian Landwehr   6-2; 6-1
  QQ    Jonathan Kroot d. Jacob Wareti   Wo (inj)
  QQ    Conner Andersen d. James Spaulding   Wo (inj)
  QQ    Connor Johnston d. Ben Vandixhorn   6-3; 6-3
  QQ    Ian Landwehr d. Patrick McAuley   4-6; 7-5; 1-0(10-5)
  R3    Jonathan Kroot d. Jack Martin-Dyer   6-3; 6-4
  R3    Jacob Wareti d. Kristopher Ortega   Wo (ill)
  R3    James Spaulding d. Alexander Warstler   6-4; 6-3
  R3    Conner Andersen d. Brice Polender   6-3; 6-1
  R3    Connor Johnston d. Brian Pecyna   0-6; 6-2; 1-0(10-5)
  R3    Ben Vandixhorn d. Daniel Boussom   6-3; 6-2
  R3    Ian Landwehr d. Radhakrishna Vishnubhotla   7-5; 6-1
  R3    Patrick McAuley d. William Koehrsen   7-5; 6-4
  3Q    Jack Martin-Dyer d. Tyler Washington   6-1; 7-5
  3Q    Jacob Wareti d. Nicholas Zazove   6-3; 6-2
  3Q    James Spaulding d. David Horneffer   6-2; 7-5
  3Q    Conner Andersen d. Noah Rosenblat   6-1; 6-1
  3Q    Brian Pecyna d. Doug Francken   6-1; 6-2
  3Q    Daniel Boussom d. Mack Galvin   6-1; 6-3
  3Q    Radhakrishna Vishnubhotla d. William Sauser   6-2; 6-1
  3Q    Patrick McAuley d. Nicholas Marino   6-4; 6-4
  R2    Tyler Washington d. Calin Dumitrescu   Wo (ill)
  R2    Jack Martin-Dyer d. Jack Collison   7-6(4); 6-0
  R2    Nicholas Zazove d. David Zakhodin   Wo (inj)
  R2    Jacob Wareti d. Noah Read   6-2; 6-2
  R2    James Spaulding d. William Szokol   6-1; 6-4
  R2    David Horneffer d. Jason Kerst   6-0; 4-6; 1-0(10-3)
  R2    Conner Andersen d. Brandon Dechter   6-4; 6-1
  R2    Noah Rosenblat d. Shouta Fukamachi   6-4; 4-6; 1-0(10-7)
  R2    Brian Pecyna d. Max Gordon   6-1; 6-3
  R2    Doug Francken d. Nicholas Solarewicz   6-1; 6-3
  R2    Mack Galvin d. Juan Perez   7-6(3); 6-1
  R2    Daniel Boussom d. Kevin Ballecer   6-0; 6-0
  R2    William Sauser d. Kevin Rothstein   Wo (ill)
  R2    Radhakrishna Vishnubhotla d. Robert Krill   6-1; 4-6; 1-0(10-6)
  R2    Nicholas Marino d. Temilope Adelakun   6-1; 6-3
  R2    Patrick McAuley d. Jack Dykema   7-5; 7-5
  R1    Tyler Washington d. Jack Geissler   7-5; 6-0
  R1    Jack Collison d. Miguel Monge   6-4; 6-0
  R1    David Zakhodin d. Hashem Wafai   7-5; 6-2
  R1    Noah Read d. William Thornton   3-0Ret (inj)
  R1    James Spaulding d. Yahn Gawrit   6-4; 6-1
  R1    Jason Kerst d. Bryan Yoshino   6-0; 6-4
  R1    Brandon Dechter d. Cuyler Burke   6-2; 6-0
  R1    Noah Rosenblat d. Kevin Mei   5-7; 6-4; 1-0(10-8)
  R1    Max Gordon d. Jt Wynne   6-3; 6-0
  R1    Nicholas Solarewicz d. Lukas Greif   7-6(6); 6-4
  R1    Mack Galvin d. Johnathon Benedetto   6-3; 6-0
  R1    Daniel Boussom d. John Armstrong   6-0; 6-0
  R1    William Sauser d. David Sinense   6-2; 6-4
  R1    Robert Krill d. Michael Wang   6-1; 6-3
  R1    Temilope Adelakun d. Michael Czlonka   1-6; 6-4; 1-0(12-10)
  R1    Jack Dykema d. Max Zheng   5-7; 6-1; 1-0(10-8)


Round Legend

  F = Finals QQ = Quarterfinal Qualifier
  PL = Playoff R5 = Round 5
  SF = Semifinals 5Q = Round 5 Qualifier
  QF = Quarterfinals R4 = Round 4
  16 = Round of 16 4Q = Round 4 Qualifier
  32 = Round of 32 R3 = Round 3
  64 = Round of 64 3Q = Round 3 Qualifier
  128 = Round of 128 R2 = Round 2
  256 = Round of 256 R1 = Round 1



Information last updated on March 12, 2013 at 8:46 AM
Contact Julie Wrege with any corrections

Home | Contact | Privacy Policy | Terms of Use

© 2003 Tennis Technologies, Inc.
All rights reserved.

Design by x3creative