USTA BG16-14 National Spring Chmps.
   Latest Results   


  Boys' 14 Singlesback to top   
  F    Connor Hance d. John McNally   4-6; 7-6(3); 6-4
  SF    Connor Hance d. Zeke Clark   6-4; 6-4
  SF    John McNally d. Nathan Perrone   7-5; 6-3

West Draw:
  F    Jonathan Dollahite d. Morgan Dill   7-5; 6-2
  SF    Jonathan Dollahite d. Blake Croyder   6-4; 6-0
  SF    Morgan Dill d. Ryan Seggerman   7-6(3); 6-3

North Draw:
  F    Alexandre Rotsaert d. Maxwell Mendelsohn   6-3; 6-4
  SF    Alexandre Rotsaert d. Paul Hendrix   6-4; 7-5
  SF    Maxwell Mendelsohn d. Austen Huang   6-2; 6-0

South Draw:
  F    Justin Leslie d. Brian Shi   7-5; 6-4
  SF    Justin Leslie d. Brian Cernoch   6-2; 6-2
  SF    Brian Shi d. Mac Kiger   6-1; 4-6; 10-5

Northwest Draw:
  F    Keenan Mayo d. Sebastian Arcila   6-2; 3-6; 10-6
  SF    Sebastian Arcila d. Jourdan Kast   6-0; 3-0Ret (ill)
  SF    Keenan Mayo d. Daly Meinert   6-2; 6-3

Northeast Draw:
  F    Hady Habib d. Sam Turchetta   6-1; 6-0
  SF    Sam Turchetta d. Chase Wood   Wo (ill)
  SF    Hady Habib d. Alexander del Corral   6-0; 6-1

Southwest Draw:
  F    Joseph Myles Conlin d. Caleb Chakravarthi   7-5; 6-2
  SF    Caleb Chakravarthi d. Addison Cazier   6-4; 6-3
  SF    Joseph Myles Conlin d. Alexander Brown   3-6; 7-5; 10-2

Southeast Draw:
  F    Noah Schachter d. Casey Ross   7-5; 6-4
  SF    Casey Ross d. Jack Schiffman   6-0; 6-2
  SF    Noah Schachter d. Cole Stofflet   7-5; 6-2

All Boys' 14 Singles Matches
 
  Boys' 14 Singles (Gold Draw Quback to top   
  F    Max Pham d. Justin Lee   6-2; 6-2
  SF    Justin Lee d. Jacob Brumm   Wo (ill)
  SF    Max Pham d. Robert Baylon   6-1; 6-0

All Boys' 14 Singles (Gold Draw Qu Matches
 
  Boys' 14 Singles (Silver Drawback to top   
  F    Conrad Russell d. Michael Zhao   6-2; 6-2
  SF    Michael Zhao d. Jake Van Emburgh   7-5; 6-3
  SF    Conrad Russell d. Patrick Kypson   6-0; 6-2

All Boys' 14 Singles (Silver Draw Matches
 
  Boys' 16 Singlesback to top   
  F    Sameer Kumar d. Kalman Boyd   6-0; 6-0
  PL    Taylor Fritz d. Emil Reinberg   6-3; 6-4
  SF    Kalman Boyd d. Emil Reinberg   7-6(6); 6-4
  SF    Sameer Kumar d. Taylor Fritz   4-6; 6-4; 7-5

Consolation:
  F    Austin Rapp d. Michael Lorenzini   Wo (emerg)
  SF    Austin Rapp d. Artemie Amari   6-3; 6-3
  SF    Michael Lorenzini d. Austin Hussey   6-2; 6-0

All Boys' 16 Singles Matches
 
  Girls' 14 Singlesback to top   
  F    Jaeda Daniel d. Ashley Lahey   3-6; 6-4; 6-1
  SF    Jaeda Daniel d. Alexa Graham   7-6(4); 2-6; 6-1
  SF    Ashley Lahey d. Ryan Peus   6-2; 6-2

West Draw:
  F    Darya Possokhova d. Danielle Quevedo   6-2; 6-3
  SF    Darya Possokhova d. Annette Goulak   6-2; 6-2
  SF    Danielle Quevedo d. Grace Joyce   7-5; 6-1

North Draw:
  F    Hannah Lairmore d. Carson Branstine   7-6(4); 6-1
  SF    Hannah Lairmore d. Elena Van Linge   6-3; 6-2
  SF    Carson Branstine d. Alexa Corcoleotes   Wo (ill)

South Draw:
  F    Emma Decoste d. Miranda Ramirez   6-0; 6-0
  SF    Miranda Ramirez d. Sarianna Kuuttila   5-7; 6-2; 11-9
  SF    Emma Decoste d. Cameron Kriscunas   6-1; 6-0

Northwest Draw:
  F    Kalani Soli d. Taylor Johnson   6-1; 6-1
  SF    Kalani Soli d. Caroline Dunleavy   6-4; 6-2
  SF    Taylor Johnson d. Nicole Conard   7-6(5); 6-1

Northeast Draw:
  F    Kelly Chen d. Delaney Nothaft   6-0; 6-0
  SF    Kelly Chen d. Maria Mateas   6-3; 1-0Ret (inj)
  SF    Delaney Nothaft d. Isabella Lorenzini   Wo (inj)

Southwest Draw:
  F    Ashley Kratzer d. Nami Otsuka   6-0; 6-4
  SF    Ashley Kratzer d. Jada Robinson   6-4; 6-3
  SF    Nami Otsuka d. Lauren Park   6-3; 0-6; 10-4

Southeast Draw:
  F    Laura Fabrizi d. Scarlett Blydenburgh   6-1; 6-0
  SF    Laura Fabrizi d. Avanika Narayan   6-1; 6-0
  SF    Scarlett Blydenburgh d. Katie Chang   6-3; 6-3

All Girls' 14 Singles Matches
 
  Girls' 14 Singles (Gold Draw Qback to top   
  F    Kylie McKenzie d. Claire Liu   6-4; 7-6(7)
  SF    Kylie McKenzie d. Janice Shin   6-3; 6-3
  SF    Claire Liu d. Ellie Douglas   Wo (inj)

All Girls' 14 Singles (Gold Draw Q Matches
 
  Girls' 14 Singles (Silver Drawback to top   
  F    Riley McQuaid d. Abigail Desiatnikov   7-6(4); 1-6; 14-12
  SF    Abigail Desiatnikov d. Loren Haukova   6-3; 6-0
  SF    Riley McQuaid d. Samantha Martinelli   6-3; 6-0

All Girls' 14 Singles (Silver Draw Matches
 
  Girls' 16 Singlesback to top   
  F    Catherine Bellis d. Caroline Dolehide   6-4; 6-1
  PL    Emma Higuchi d. Hanna Chang   6-4; 6-4
  SF    Caroline Dolehide d. Hanna Chang   6-4; 5-7; 6-1
  SF    Catherine Bellis d. Emma Higuchi   6-2; 7-5

Consolation:
  F    Sofia Kenin d. Emma Davis   6-4; 6-3
  SF    Sofia Kenin d. Jessie Aney   6-3; 4-6; 10-3
  SF    Emma Davis d. Francesca Dilorenzo   Wo (emerg)

All Girls' 16 Singles Matches
 

Round Legend

  F = Finals QQ = Quarterfinal Qualifier
  PL = Playoff R5 = Round 5
  SF = Semifinals 5Q = Round 5 Qualifier
  QF = Quarterfinals R4 = Round 4
  16 = Round of 16 4Q = Round 4 Qualifier
  32 = Round of 32 R3 = Round 3
  64 = Round of 64 3Q = Round 3 Qualifier
  128 = Round of 128 R2 = Round 2
  256 = Round of 256 R1 = Round 1



Information last updated on April 14, 2013 at 8:58 PM
Contact Julie Wrege with any corrections

Home | Contact | Privacy Policy | Terms of Use

© 2003 Tennis Technologies, Inc.
All rights reserved.

Design by x3creative