USTA Regional Tourn. (Elm Grove)
   Completed Matches   

Return to Latest Results


  Boys' 16 Singles   
  F    Jake Van Emburgh d. Trevor Foshey   1-6; 6-3; 6-4
  PL    Robin Engel d. Tony Leto   6-1; 6-2
  SF    Trevor Foshey d. Tony Leto   6-1; 6-1
  SF    Jake Van Emburgh d. Robin Engel   7-5; 6-1
  QF    Trevor Foshey d. David Horneffer   6-1; 6-3
  QF    Tony Leto d. Ninan Kumar   6-3; 7-6(1))
  QF    Jake Van Emburgh d. Ryan Marker   6-4; 6-3
  QF    Robin Engel d. Kristopher Ortega   6-3; 6-3
  16    Trevor Foshey d. Brian Pecyna   6-3; 6-2
  16    David Horneffer d. Temilope Adelakun   6-4; 4-6; 6-4
  16    Ninan Kumar d. Gavin Hatter   6-0; 6-0
  16    Tony Leto d. Michael Dickson   6-2; 6-2
  16    Ryan Marker d. Rajeev Laungani   6-2; 6-0
  16    Jake Van Emburgh d. Calin Dumitrescu   6-3; 6-1
  16    Robin Engel d. Jacob Edelchik   6-2; 6-1
  16    Kristopher Ortega d. Sebastian Arcila   6-4; 6-4
  32    Trevor Foshey d. Noah Rosenblat   6-1; 6-3
  32    Brian Pecyna d. Michael Alberto   6-4; 6-0
  32    Temilope Adelakun d. Aaron Goodman   6-1; 6-1
  32    David Horneffer d. Michael Czlonka   6-1; 6-4
  32    Ninan Kumar d. Peter Shin   6-2; 6-3
  32    Gavin Hatter d. Tj Oosterbaan   6-4; 2-6; 6-3
  32    Tony Leto d. Luke Moorhead   6-2; 6-4
  32    Michael Dickson d. Daniel Mateescu   4-2Ret (quit)
  32    Rajeev Laungani d. David Sinense   6-0; 6-1
  32    Ryan Marker d. Patrick McAuley   6-0; 6-2
  32    Calin Dumitrescu d. Nicholas Mouser   6-2; 6-4
  32    Jake Van Emburgh d. Nikolai Parodi   7-5; 6-1
  32    Jacob Edelchik d. Jack Dykema   6-7(2); 6-3; 6-1
  32    Robin Engel d. Charles Kittredge   6-2; 6-1
  32    Kristopher Ortega d. Ian Landwehr   6-3; 7-6(3)
  32    Sebastian Arcila d. George Cooper   6-3; 6-1

Consolation:
  SF    Ninan Kumar d. David Horneffer   6-4; 7-5
  SF    Ryan Marker d. Kristopher Ortega   6-3; 6-1
  QF    Ninan Kumar d. Sebastian Arcila   5-7; 7-6(2)); 1-0(6)
  QF    David Horneffer d. Peter Shin   6-3; 6-3
  QF    Kristopher Ortega d. Patrick McAuley   7-6(5)); 6-2
  QF    Ryan Marker d. Ian Landwehr   3-6; 7-6(0); 1-0(8)
  QQ    Sebastian Arcila d. Jacob Edelchik   6-0; 6-0
  QQ    Peter Shin d. Rajeev Laungani   3-6; 6-4; 1-0(11)
  QQ    Patrick McAuley d. Nikolai Parodi   6-4; 7-6(5))
  QQ    Ian Landwehr d. Temilope Adelakun   6-2; 6-2
  R2    Sebastian Arcila d. Michael Alberto   6-4; 6-2
  R2    Jacob Edelchik d. Michael Czlonka   7-6(7)); 1-6; 1-0(4)
  R2    Peter Shin d. Calin Dumitrescu   0-6; 7-6(5)); 1-0(12)
  R2    Rajeev Laungani d. Luke Moorhead   2-6; 7-5; 1-0(8)
  R2    Patrick McAuley d. Michael Dickson   6-4; 7-6(6))
  R2    Nikolai Parodi d. Gavin Hatter   6-0; 4-6; 1-0(8)
  R2    Temilope Adelakun d. Jack Dykema   6-3; 7-5
  R2    Ian Landwehr d. Brian Pecyna   6-1; 6-1
  R1    Michael Alberto d. Noah Rosenblat   6-1; 6-1
  R1    Michael Czlonka d. Aaron Goodman   6-2; 6-1
  R1    Peter Shin d. Tj Oosterbaan   6-4; 6-2
  R1    Luke Moorhead d. Daniel Mateescu   Wo (emerg)
  R1    Patrick McAuley d. David Sinense   6-2; 6-3
  R1    Nikolai Parodi d. Nicholas Mouser   0-1Ret (ill)
  R1    Jack Dykema d. Charles Kittredge   7-5; 6-1
  R1    Ian Landwehr d. George Cooper   6-3; 6-1


Round Legend

  F = Finals QQ = Quarterfinal Qualifier
  PL = Playoff R5 = Round 5
  SF = Semifinals 5Q = Round 5 Qualifier
  QF = Quarterfinals R4 = Round 4
  16 = Round of 16 4Q = Round 4 Qualifier
  32 = Round of 32 R3 = Round 3
  64 = Round of 64 3Q = Round 3 Qualifier
  128 = Round of 128 R2 = Round 2
  256 = Round of 256 R1 = Round 1



Information last updated on July 8, 2013 at 5:08 PM
Contact Julie Wrege with any corrections

Home | Contact | Privacy Policy | Terms of Use

© 2003 Tennis Technologies, Inc.
All rights reserved.

Design by x3creative